TOP

Jakie stojaki rowerowe są najlepsze

Dobry stojak rowerowy powinien przede wszystkim umożliwić rowerzyście oparcie swojego jednośladowca i przypięcie do niego zarówno ramy, jak i jednego koła za pomocą specjalnego zapięcia U-lock (tradycyjna kłódka szeklowa).

Dobry stojak rowerowy

Stojaki rowerowe muszą być bardzo solidnie i trwale przymocowane do podłoża. Warunki takie doskonale spełniają stojaki w kształcie odwróconej litery „U”. Takie stojaki na rowery umożliwiają nie tylko wygodne oparcie, ale również przypięcie co najmniej dwóch rowerów dowolnego modelu (składaki, szosówki, górale, czy zwykłe mieszczuchy z koszami). Do stojaka powinnyśmy bez żadnego problemu podpiąć każdy typ roweru, niezależnie od wielkości ramy, szerokości opon, czy też kształtu kierownicy.

W naszym kraju standardowe wymiary to długość około 1 m oraz wysokość od 60 do 80 cm. Średnica rury to zazwyczaj od 5 do 10 cm. Osoby, które muszą postawić przynajmniej klika stojaków, powinny pamiętać o tym, żeby zachować odpowiednią odległość pomiędzy sąsiadującymi ze sobą stojakami. Odległość ta powinna być rzędu 1,5 metra, tak aby rowery nie przeszkadzały sobie nawzajem.

Najpopularniejsze stojaki na rowery

W Polsce mamy do wyboru bardzo wiele stojaków rowerowych. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się oczywiście stojaki półkoliste oraz stojaki rombowate, które coraz częściej można spotkać na polskich ulicach. Dużą popularnością w naszym kraju cieszą się również stojaki w kształcie litery „V”. Warto zwrócić uwagę również i na to, że odpowiednio zaprojektowany stojak rowerowy może pełnić również masę innych funkcji, takich jak np. profesjonalne wygrodzenia anty-samochodowe.

Na naszych ulicach bardzo często spotykane są również prymitywne modele stojaków rowerowych, czyli wyrwikółka, które potoczne zwane są łamikółkami. Niestety stojaki te nie umożliwiają przypięcia ramy, dlatego też zastępowane są stopniowo nowoczesnymi odpowiednikami. Przymocowanie do stojaka samego koła jest bardzo niebezpieczne, ponieważ złodzieje mogą ukraść rower zostawiając jedynie zabezpieczone koło.

Ile kosztują porządne stojaki na rowery

Pojedynczy stojak rowerowy, który umożliwi nam przypięcie dwóch-trzech rowerów jednocześnie to wydatek rzędu 100-400zł. Cena zależy przede wszystkim od materiałów z którego wykonane są stojaki oraz od ich wyglądu. W przypadku sklepów, kawiarni i podobnych punktów usługowych wystarczają 2-3 takie stojaki. Na nieco większy wydatek muszą przygotować się z kolei właściciele większych punktów usługowych np. hipermarketów, kin itp.

Tekst przygotowany we współpracy z Calus-P

Categories Ciekawe