TOP

Rozstępy i blizny – nieestetyczny problem, z którym można skutecznie walczyć

Zarówno rozstępy, jak i blizny nie zagrażają zdrowiu, ale ich estetyka, a właściwie jej brak, pozostawia wiele do życzenia. Problem natury kosmetycznej przeszkadza w szczególności kobietom. Jak radzić sobie z takimi przypadłościami?

 

Nieestetyczne rozstępy

Na rozstępy narażeni są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Panom nierzadko skóra i rozstępy dają się we znaki, gdy intensywnie ćwiczą na siłowni, ich ciało rozrasta się, mięśnie są coraz bardziej widoczne, ale skóra nie nadąża z produkcją kolagenu. Tego tempa nie może również najczęściej wytrzymać skóra kobiet, która manifestuje się rozstępami, głównie w okresie ciąży, ale i po ciąży. Rozstępy to kolejno zmora wszystkich osób, które gwałtownie przybierają lub tracą na wadze.

Przy nagłym przyroście masy ciała skóra zostaje nadmiernie, zbyt gwałtownie rozciągnięta. Dochodzi do uszkodzeń włókien tkanki łącznej. Zmniejsza się sprężystość i elastyczność skóry, a co za tym idzie, na skórze pojawiają się najpierw czerwone, wrzecionowate „pasy”, a im dalej w czas, tym robią się coraz jaśniejsze, wręcz białe. Z rozstępami można jednak radzić sobie wieloma sposobami. Nie zawsze udaje się je całkowicie wyeliminować, ale można znacząco ograniczyć ich widoczność.

Poleca się wykonywanie masaży, zabiegów ujędrniających i uelastyczniających skórę. Należy również utrzymywać prawidłową masę ciała, jak i wyregulować gospodarkę hormonalną. Z produktów kosmetycznych sprawdzają się preparaty, takie jak Bio Oil, a także te, które zawierają wyciągi roślinne, na przykład ze skrzypu, bluszczu, przywrotnika.

 

Znienawidzone blizny

Blizny pojawiają się w różnych sytuacjach. To ślady na skórze pozostałe po zszywaniu ran, zadrapaniach i skaleczeniach, po operacjach, ale i schorzeniach obejmujących skórę, jak chociażby trądzik. Niezależnie od ich rozległości oraz miejsca występowania, najczęściej owocują poczuciem wstydu. Osoby je posiadające starają się za wszelką cenę ukryć zmienione miejsca na skórze. Z bliznami można jednak walczyć, zarówno stosując dedykowane produkty kosmetyczne, jak i korzystając ze specjalistycznych zabiegów.

Blizny mogą być usuwane z zastosowaniem lasera lub podczas zabiegów medycyny estetycznej, a także w trakcie operacji plastycznej – w zależności od rodzaju blizny i obszaru skóry, jaki obejmuje. Z domowych sposób na rozjaśnienie poleca się z kolei – pamiętając o systematycznym stosowaniu – miąższ z cebuli, aloesu, sok z cytryny. W aptekach zaś warto szukać preparatów z zawartością allantoiny lub dodatkiem żelu hialuronowego.

Zarówno z rozstępami, jak i bliznami można skutecznie walczyć, pamiętając o tym, by produkt/metoda, były dobrane indywidualnie do własnych potrzeb i rodzaju powstałych zmian na skórze.

Categories Zdrowie i Uroda
ying.com.pl zobacz iedz-sie.com.pl