Len to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu. Używany jest zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Największe korzyści przynosi jednak jego wykorzystanie w lecznictwie. Dzięki swym właściwościom pomaga skutecznie zapobiegać chorobom i wspomagać leczenie.
Stany zapalne
Nasiona lnu zawierają w swym składzie oleje. To właśnie dzięki ich zawartości, produkt ten wykazuje właściwości osłaniające i łagodzące stany zapalne. Jest szczególnie polecany w przypadku stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Len tworzy warstwę ochronną, która powleka uszkodzony nabłonek i zabezpiecza przez szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Len mielony polecany jest nie tylko w stanach zapalnych gardła, przełyku, krtani, płuc lub oskrzeli. Tworzy nie tylko warstwę powlekająca, ale tez rozrzedza śluz, co sprzyja jego usuwaniu z organizmu. Będzie on również skuteczny w trakcie leczenia zgagi, wrzodów żołądka oraz chorób jelit. Zapobiega uszkodzeniom błony układu pokarmowego i chroni ją przed działaniem kwasu solnego, mogącego powodować podrażnienia. Dzięki temu redukowane są dolegliwości, takie jak ból i pieczenie w przełyku.
Problemy trawienne
Len okazuje się bardzo pomocny w trakcie leczenia zaparć oraz innych problemów trawiennych. Ma on właściwości rozluźniające oraz zmiękczające. Wszystko dzięki zawartym w nim lignanom oraz błonnikowi.
Zmielony proszek najlepiej dodać do jogurtu, koktajlu lub zupy. W przypadku zaparć należy stosować jedną łyżeczkę lnu, dwa razy dziennie. Spożycie takiego dania sprawi, że w naturalny sposób poprawi się perystaltyka jelit, co dodatkowo wpłynie na przyspieszenie przemiany materii. Regularne stosowanie tego produktu pozwoli uniknąć problemów z trawieniem i zabezpieczy układ pokarmowy przed wpływem drażniących pokarmów, konserwantów oraz szkodliwych składników pożywienia.
Problemy skórne
Zmagasz się z przesuszoną, popękaną lub uszkodzoną skórą? Tu również z pomocą przychodzi len mielony. Ilość użytego proszku uzależniona jest od powierzchni i stanu skóry, którą chcemy wyleczyć. Należy zalać go odrobiną wody, przestudzić, nałożyć na bandaż, a następnie na chorą skórę.
Nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w ziarnach lnu poprawiają stan przestrzeni międzykomórkowych, zapobiegają utracie wody, tym samym sprawiając, że jest ona nawilżona i miękka w dotyku. Natomiast zawarta w nasionach lnu witamina E korzystnie wpływa na stan skóry, ponieważ odbudowuje jej warstwę lipidową, która zabezpiecza przed utratą wody i wzmacnia jej odporność na czynniki zewnętrzne. Dodatkowo często już po pierwszym zabiegu skóra jest elastyczna i sprawia wrażenie młodszej.