TOP

Kwiaty na grób – jakie wybrać?

Chryzantemy to najpopularniejsze kwiaty na polskich grobach od lat. Te stosunkowo niedrogie, ale i piękne kwiaty to jedno z najdogodniejszych rozwiązań dekoracyjnych. Bardzo dobrze znoszą niskie temperatury, dzięki czemu potrafią stać w doniczce długie tygodnie, nie wymagając stałej pielęgnacji. Wybierając kwiaty na nagrobek, najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie cięte czy doniczkowe – ale to zależy od naszych gustów, a o tych się nie rozmawia. Co do kompozycji to najnowsze trendy odważnie łączą kompozycję wieńców przełamując stereotypy.

Ciepły i przyjemny charakter daje połączenie jesiennych kolorów

Warto dobrać kompozycje pod charakter spoczywającej osoby, a nie tylko brac pod uwagę panującą sezonową modę.

Ostatnio popularność zyskują bukiety składające się z nawet kilku rodzajów chryzantem. Takie kolaże wyglądają pięknie, jednak ich małym minusikiem jest stosunkowo mniejsza wytrzymałość względem bukietów jednolitych. Nie mniej warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić, gdyż zdecydowanie wyróżniają się na tle innych nagrobków.

Często na grobach spotkać można tez takie kwiaty jak gerbery, róże czy wrzosy. popularne są również wiązanki tworzone przez uzdolnionych florystów, niemające już wiele wspólnego z żałobnymi i smutnymi kompozycjami sprzed lat. Łączą ze sobą wiele różnych gatunków nie tylko kwiatów ale i roślin ozdobnych. Najlepsi wykorzystują również tkaniny, warzywa takie jak choćby dynia, jarzębinę czy choćby figurki.

Ważnym aspektem bukietu nagrobnego jest dobór kolorów

Kompozycję dobrze jest przełamać jakimś odważniejszym kolorem czy zmyślnym dodatkiem. W sezonie jesienno-zimowym dobrze prezentować się będzie ciepła pomarańcz, głęboka czerwień czy choćby brąz połączony z żółcią czy choćby fioletem. Dobrym dodatkiem przy takich kolorowych kompozycjach jest złocisty liść, czy laska cynamonu.

Dekoracja grobu to sztuka i nie ma w niej miejsca zachowawczość. Powinna oddawać charakter s]spoczywającej osoby oraz zdobić pomnik, dlatego dbając o sam pomnik ale również o jego dekoracje oddaje się szacunek zmarłym, zaś poprzez odpowiednią kompozycję wiązanki oddaje się im szacunek i cześć.

Artykuł przygotowany przez Zakład Kamieniarski Krak-Granit z Krakowa

Categories Ciekawe