TOP

Jak prawidłowo rozliczyć podatek za granicą?

 

Podjęcie pracy za granicą to nadal chętnie wybierana ścieżka zarobkowania dla wielu Polaków. Zmienia się jednak nasze podejście do takiej pracy – obecnie znacznie mniej osób decyduje się na sezonową pracę przy zbiorach, więcej stawia na stanowiska pełnoetatowe. Taka praca wiąże się oczywiście z koniecznością przeprowadzki. Co musimy wiedzieć zanim rozpoczniemy legalne zatrudnienie za granicą?

Praca zgodna z prawem

Podjęcie pracy poza Polską może mieć dwutorowy przebieg. Jeśli zdecydujemy się na pracę w granicach EU nie musimy przejmować się dodatkowymi zezwoleniami – dzięki wewnętrznym przepisom Unii jako członkowie wspólnoty możemy podejmować się zatrudnienia w sposób legalny i bezproblemowy. Jeśli jednak zależy nam na pracy w krajach takich jak Szwajcaria czy Norwegia musimy pamiętać o odpowiednich dokumentach, zezwoleniu na pracę. Dzięki temu w późniejszym czasie będziemy mogli się rozliczyć, otrzymać zwrot z podatku – mówią pracownicy firmy zwrot-podatkow.pl. Decydując się na zatrudnienie za granicą pamiętajmy o obowiązku rozliczenia z zagranicznym fiskusem. Zazwyczaj rozliczenia możemy dokonać przez Internet, co znacząco ułatwia i skraca cały proces. Chcąc odzyskać nadpłacony podatek musimy również rozliczyć się w Polsce i uzyskać odpowiednie zaświadczenie.

Gdzie szukać legalnego zatrudnienia poza granicami kraju?

Chcąc podjąć się pracy na etat i zmienić miejsce zamieszkania przede wszystkim warto szukać ofert pracy na stronach internetowych konkretnych pracodawców. Dodatkowo dobrym pomysłem może być również korzystanie z pomocy pośredników pracy specjalizujących się w pośrednictwie pracy pomiędzy państwami. Decydując się na aplikowanie konieczne jest wcześniejsze przygotowanie naszego CV w języku angielskim. Pamiętajmy również, że ewentualne rozmowy kwalifikacyjne prowadzone będą właśnie w tym języku, najczęściej online, poprzez komunikatory. To spore ułatwienie dla obu stron.

Categories Ciekawe