TOP

Branża hotelarska rośnie w siłę

Środkowa oraz Wschodnia Europa jest coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. Tak w każdym razie wnioskować można wczytując się w raport STR Global, w którym firma podsumowała stan rynku hotelarskiego w tej części naszego kontynentu w marcu 2017 roku.

To, co może cieszyć najbardziej to przede wszystkim stały wzrost przeróżnych wskaźników hoteli tak w Polsce, jak i u naszych sąsiadów – w Czechach, Słowacji, a także Rosji. Świetna sytuacja rynku hotelowego w tych krajach związana jest przede wszystkim ze wzrostem klientów. W porównaniu z analogicznym okresem w 2016 roku, średnia frekwencja w hotelach w minionym marcu wzrosła o prawie 5 procent – z 56,3 do 61 proc. Choć wciąż brakuje nam do całej Europy, gdzie średnia wynosi 69,1 proc. to coraz bardziej zbliżamy się do Zachodu. Dynamika wzrostu frekwencji (ten wyniósł bowiem ponad 8 proc.) jest największa wśród wszystkich regionów Europy! Stary Kontynent ustępuje jednak Australii i Oceanii, gdzie średnia frekwencja wynosi 78,7 proc.

Wzrósł także wskaźnik ADR, który określa średnią stawkę (netto) za pokój bez śniadania. W marcu minionego roku wynosił on 67,8 euro, zaś tegoroczny wynosi 69,5 euro. To jednak sporo mniej niż średnia europejska, gdzie średnia stawka wynosi ponad 103 euro. Najdynamiczniejszym rynkiem pod tym względem są kraje Europy Północnej.

Nieźle ma się także wskaźnik RevPAR będący średnim przychodem z jednego pokoju hotelu. Przed rokiem w marcu wynosił on 38,24 euro, dwanaście miesięcy później przekroczył on już granicę 40 euro, osiągając poziom 42,21 euro. To znów jednak bardzo daleko do europejskiej średniej, która wynosi ponad 71 euro. Pocieszeniem może być fakt, iż dynamika wzrostu w naszym regionie należy do jednego z największych, choć zdecydowanie najbardziej imponują wyniki Europy Wschodniej. Patrząc na globalny rynek hotelarski, zdecydowanym liderem są Karaiby, gdzie średni przychód z jednego pokoju wynosi blisko 180 euro.

Ze wzrostu wszystkich wymienionych wskaźników i ogólnego pobudzenia branży hotelarskich z pewnością cieszą się zadządcy Hotelu Ossa Confress & Spa położonego w niewielkiej wsi Ossa w powiecie rawskim. Olbrzymi kompleks hotelowo-konferencyjny położony w połowie drogi między Warszawą a Łodzią zaczyna przeżywać renesans, a niedawno świętował swoje 10. urodziny.

Categories Ciekawe
https://chuck.com.pl/funkcjonalnosc-spotyka-design-hokery-do-kuchni-i-sekret-idealnego-wnetrza/ https://greenrepublic.pl/parasol-ogrzewacz-gazowy-polaczenie-funkcji-i-estetyki/ https://galoo.pl/ogrzewacz-gazowy-na-taras-niezawodne-zrodlo-ciepla-pod-golym-niebem/