TOP

Ochronne maty do podłogi

Decydując się na wyłożenie nowej podłogi z paneli, płytek lub wykładziny dywanowej powinniśmy wziąć pod uwagę odpowiednie zabezpieczenie ich przed zbyt szybkim zużyciem. Szczególnie łatwo je uszkodzić w kuchni czy w miejscu pracy, gdzie stoi fotel na plastikowych kółkach.

Zastosowanie mat ochronnych w pracy oraz domu.

Maty ochronne znajdują swoje zastosowanie w wielu miejscach. W domu mogą służyć jako idealna ochrona podłogi w kuchni. Przeważnie jest ona wyłożona płytkami jednak i one mogą ulec zniszczeniu, gdy coś ciężkiego na nie spadnie lub wyleje się gorący olej. Przebarwienia i ubytki nie wyglądają zbyt estetycznie.

Czasami w kuchniach podłoga wyłożona jest paneli co dodatkowo motywuje nas do skorzystania z pomocy maty ochronnej. W wielu mieszkaniach ludzie często organizują sobie kąciki pracy lub gier. Jak wiadomo, najlepszym rozwiązaniem przy biurku z komputerem jest fotel na kółkach. Niestety te plastikowe mogą szybko porysować powierzchnię paneli przez co pojawią się na nich jasne przetarcia.

Równie często wykorzystywane maty ochronne są w miejscach pracy. Przy biurku z komputerem mają za zadanie chronić wykładzinę lub panele także przed przetarciami, które będą mało estetyczne. W przemyśle na stanowiskach pracy montuje się maty ochronne antyzmęczeniowe. Są one miękkie i chronią stawy przed zbyt dużym obciążeniem.

Z czego wykonane są maty ochronne?

Mata ochronna przeważnie składa się z dwóch typów materiału. Na spodzie z reguły znajduje się guma, która chroni przed przenikaniem wilgoci w struktury podłogi oraz sprawia, że mata nie jeździ pod wpływem poruszania się na niej.

Wierzchnia warstwa wykonana jest z różnego rodzaju materiału lub także z gumy. W zależności od indywidualnych preferencji, doboru do wystroju pomieszczenia, czy też ze względu na konkretne właściwości, wybierany jest materiał, który sprosta wymaganiom. Może to być guma, a może to być materiał frotte.

Czy warto i jak kłaść maty ochronne?

Nie ulega wątpliwości, ze maty ochronne są niezwykle przydatne nie tylko w domu czy biurze ale także na halach produkcyjnych. Nie tylko chronią podłogę ale również osoby i ich zdrowie poprzez odpowiednie właściwości.

Położenie mat nie stwarza z reguły żadnych problemów. Małe kładzie się bezpośrednio pod krzesło, fotel lub w miejscu pracy. Większe natomiast jeśli są w całości trzeba równomiernie rozłożyć w wyznaczonym miejscu. Zdarza się również, że pokrycie znacznej powierzchni odbywa się za pomocą mat układanych jak puzzle. To jakie zastosujemy zależy głównie od celu ich wykorzystania.

Categories Ciekawe