TOP

Jak wybrać przenośny detektor gazów?

Nie ulega wątpliwości, że bez aparatury nie jesteśmy w stanie ocenić stężenia trujących gazów w powietrzu. Nie wszystkie są wyczuwalne, a ich szkodliwe, nawet śmiertelnie, działanie może się odbywać bez naszej świadomości. Warto więc zastanowić, jak wybrać urządzenie, które zapewni bezpieczeństwo.

Detektor siarkowodoru

Wbrew pozorom nawet nieszkodliwy w normalnych warunkach gazy znajdujące się w powietrzu, jak hel, argon czy azot mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeśli ich stężenie gwałtownie wzrośnie. Dzieje się to bowiem kosztem zmniejszania się zawartości tlenu w powietrzu. Detektor siarkowodoru i inne urządzenia do pomiaru stężenia gazów w powietrzu są tym bardziej przydatne (a często ich posiadanie jest wprost obowiązkowe), że niektóre gazy wywołują poważne konsekwencje dla zdrowia błyskawicznie po przedostaniu się do dróg oddechowych człowieka. Inne z kolei mogą spowodować pożar budynku.

Precyzyjne wskazania stężenia gazu w powietrzu

Ponadto w powietrzu mogą znajdować się gazy niewyczuwalne dla człowieka albo, jak w przypadku siarkowodoru, bardzo złudne. Wydaje się bowiem, że niebezpiecznie wysokie stężenie siarkowodoru w powietrzu łatwo rozpoznać po wyraźnym zapachu zepsutych jajek, ale nie jest to do końca prawda. Jeśli bowiem ewakuujemy się do innego pomieszczenia, w którym zapach ten nie jest już wyczuwalny, wcale nie znajdujemy się w bezpiecznej strefie. Tylko detektor siarkowodoru jest bowiem w stanie wskazać precyzyjnie stężenie gazu w powietrzu.

Skoro więc nie ma wątpliwości, co do konieczności nabycia takich urządzeń, jak detektor siarkowodoru, warto się również zastanowić nad tym, jak wybrać najlepszy. Pierwszym czynnikiem decydującym o zakupie danego modelu powinno być spełnienie norm dotyczących pomiaru poszczególnych gazów: wybuchowych, tlenu i toksycznych. Warto również zwrócić uwagę na funkcjonalność takiego urządzenia oraz wstrząsoodporność i wodoszczelność, które zapewniają wygodę i trwałość przy codziennym stosowaniu. Detektor musi mieć również odpowiednio zaprojektowany system alarmowania tak, żeby można było bezpiecznie się ewakuować.

Categories Ciekawe
ldude.pl kerc.com ngchenzi.com