TOP

Przykłady opakowań specjalnych w transporcie

Obecnie przed branżą logistyczną stoi wiele wyzwań, za czym stoi dynamiczny rozwój gospodarczy i rozwój handlu e-commerce. Możliwość zakupu towarów niemalże o każdym gabarycie i kształcie, z wysyłką na praktycznie każdy kontynent, stanowi ogromne wyzwanie — zarówno dla kupującego, sprzedawcy, jak i samej firmy przewozowej. Biorąc zatem pod uwagę bardzo zróżnicowane potrzeby każdego sektora przemysłu, rozpoczęto produkcję opakowań specjalnych, które chronią zawartość przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Czym zatem są opakowania specjalne? Jakie są ich rodzaje?

Podstawowe informacje o opakowaniach specjalnych

Opakowania specjalne to rodzaj pakowań, które są projektowane w taki sposób, aby umożliwiały skuteczny i bezpieczny transport konkretnego towaru. Najczęściej są to opakowania na zamówienie, kiedy to duże znaczenie mają parametry samego towaru.

 

Omawiany rodzaj opakowań ma za zadanie uchronienie zawartości przed czynnikami zewnętrznymi, uszkodzeniami mechanicznymi, czasami również wilgocią, stłuczeniem, wstrząsami. Muszą być funkcjonalne, dopasowane do konkretnego produktu klienta, posiadać wszystkie niezbędne zabezpieczenia, a także cechować się wysokim poziomem odporności na uderzenia, upadek itd.

 

“Specjalność” takiego opakowania może również zależeć nie tylko od gabarytu, wagi i specyfiki produktu, ale także od trasy, jaką musi przebyć w transporcie. Inaczej zatem będą zabezpieczone produkty wysyłane trasą morską, inaczej lądową i lotniczą. Od tego też zależeć będzie rodzaj materiału zastosowanego w produkcji opakowania specjalnego. Mogą to być skrzynie, palety, opakowania tekturowe o nietypowych rozmiarach, kształcie, mocowaniu lub wypełnieniu.

 

Omawiany typ opakowań służy nie tylko do transportu, ale także do przechowywania lub magazynowania towaru.

Rodzaje i przykłady opakowań specjalnych

Opakowania specjalne muszą być w pełni funkcjonalne. Bardzo często znacząco odbiegają od standardowych opakowań. Nierzadko w ich produkcji łączy się różne materiały i surowce, a ich konstrukcja potrafi być mocno skomplikowana i złożona.

Dedykowane opakowania tekturowe

Jednym z rodzajów opakowań specjalnych mogą być duże, tekturowe pudła, w których transportowane są towary wielkogabarytowe. Jeśli mowa tutaj o towarach ciężkich, jak np. maszyny, urządzenia przemysłowe itd., wtedy takie opakowania mogą zostać dodatkowo wyposażone w paletę, aby zwiększyć ich wytrzymałość na duże obciążenie. W zależności od potrzeby dobierana jest ilość warstw tworzących tekturę, aby zawartość nie uległa uszkodzeniu nawet podczas dłuższych tras. Mowa tutaj przeważnie o pięciu lub siedmiu warstwach. Opakowania tekturowe tego typu są tańszą, wytrzymałą alternatywą dla opakowań z tworzyw sztucznych.

Kartony teleskopowe

Wśród opakowań specjalistycznych i dedykowanych konkretnym produktom wymienia się także kartony teleskopowe. Ten rodzaj kartonu jest zaprojektowany w taki sposób, aby można było go wydłużyć, jeśli wynika to z parametrów technicznych i wymiarów samego pakowanego towaru.

Opakowania wchodzące w kontakt z żywnością

Ciekawym rozwiązaniem są także opakowania specjalne, do których zalicza się pudełka na jedzenie na wynos. Muszą one być zaprojektowane w taki sposób, aby mieściła się w nich zamówiona porcja jedzenia, aby utrzymywało ono optymalną temperaturę, nie wyciekało lub nie wysypywało się z opakowania, jak i estetycznie się prezentowało. Ważne, aby takie opakowania były dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Pozostałe opakowania specjalne

Wśród opakowań specjalnych można wymienić szereg rozwiązań, które znacznie się od siebie różnią ze względu na parametry towarów, które mają być w nich transportowane lub przechowywane. Dlatego mogą one łączyć w sobie konstrukcyjnie tekturę, drewniane palety, skrzynie i szuflady wyłożone tkaniną, filcem, ale także kontenery, stojaki, podesty.

 

Jeśli jesteś zainteresowany zamówieniem opakowań specjalnych, które zabezpieczą transportowany przez Ciebie towar i zredukują ryzyko jego uszkodzenia, możesz skontaktować się w tej sprawie z firmą PAKO-BUD.

Categories Biznes
zobacz zobacz https://beesafe.pl/porady/rodzaje-paliwa-na-stacji/