TOP

Typy tuszy do drukarek atramentowych

Charakterystyką drukarek atramentowych jest wykorzystanie tuszu do odbicia obrazu z formy drukowej na podłoże drukowe. W domowym zaciszu, formą drukową najczęściej jest cyfrowy obraz, podłożem kartka w rozmiarze A4, a tuszem… specjalny tusz do drukarki.

Działanie drukarek atramentowych

Peryferyjny, wyjściowy sprzęt komputerowy jest maszyną mechaniczną, która mikroskopijnymi dyszami – umieszczonymi w głowicy drukarki, przejeżdżającej nad podłożem drukowym – wystrzeliwuje malutkie krople tuszu. Znaczenie dla uzyskania zadowalającego efektu końcowego ma nie tylko jakość mechaniczna drukarki, ale i użyte tusze do drukarek.

Tusz do drukarki atramentowej

Tusze do drukarek możemy w uproszczeniu podzielić na tusze rozpuszczalnikowe i pigmentowe. Tusze pigmentowe zawierają w sobie pigment – drobinki substancji stałej, nierozpuszczalnej i nieprzezroczystej. Zazwyczaj pigmentem są rozdrobnione minerały i to one stanowią kryjącą substancję nadającą barwę. Dla oszczędności, do tuszy pigmentowych, część producentów stosuje wypełniacze – większe od ziaren pigmentu – co obniża koszt produkcji, kosztem jakości (większe cząsteczki – „krople” – tuszu z drukarki atramentowej zmniejszają rozdzielczość wydruku).Tusze rozpuszczalnikowe, inaczej zwane barwnikowymi, składają się z przepuszczającej światło substancji rozpuszczonej w tuszu. W przeciwieństwie do pigmentów, wśród barwników występuje wiele substancji organicznych.

Jaki tusz wybrać?

Charakterystyka tuszy wpływa na ich właściwości. Tusze do drukarek rozpuszczalnikowe (barwnikowe) pozwalają na uzyskanie obrazów wyższej rozdzielczości (a co za tym idzie: wyższej jakości). Wydruki te są jednak, bardziej niż w przypadku tuszy pigmentowych, narażone na światło (a konkretnie: promienie UV), wodę i uszkodzenia mechaniczne.Jeśli nasze wydruki mają uzyskać najlepszą jakość, powinniśmy wyszukiwać tuszy barwnikowych. Miejmy jednak na uwadze, iż tak uzyskane np. zdjęcia, będą narażone na blednięcie z upływem czasu. W przypadku gdy zależy nam na druku tanim, efektywnym – możemy śmiało rozglądać się za tanim tuszem pigmentowym. W przypadku druku np. czarno-białego maszynopisu, różnice w wydrukach tuszem opartym na barwnikach, a tuszem wykorzystującym pigmenty będą niewielkie – często niewidoczne gołym okiem.

Połączenie doskonałe

W praktyce, duża część producentów łączy to co najlepsze z obu rodzajów tuszy i oferuje tusze pigmentowo-barwnikowe. Takie połączenie pozwala na uzyskanie w domowych warunkach wydruków o zadowalającej jakości, przy rozsądnej trwałości wydruku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie tusze do drukarek – print24.com.pl.

Categories Technologia