TOP

Co na kurzajki

Nieestetyczne brodawki, które pojawiają się na dłoniach, czy te utrudniające chodzenie na stopach mogą uprzykrzyć życie. Do tego jeszcze te spojrzenia innych ludzi jakbyśmy roznosili zarazę stulecia. Takie przypadłości, szczególnie te widoczne dla innych, chcemy wyleczyć szybko i bezboleśnie. Na szczęście kurzajki to nie wirus nowozmutowanej grypy i powinno być w miarę prosto.

Kurzajki to małe narosła skórne pojawiające się najczęściej na stopach i dłoniach. Do ich powstania dochodzi poprzez zarażenie się wirusem HPV. Wirus ten jest odpowiedzialny za powstawanie nowotworów, jednak w przypadku kurzajek, zmiany skórne nie ulegają zezłośliwieniu. Objawy tego typu zmian skórnych potrafią być szczególnie uciążliwe na podeszwach stóp. Wtedy przy każdym kroku zarażony czuje, jakby wbijał mu się nóż w stopę. Czasem kurzajki, szczególnie te umiejscowione w miejscach na ciele gdzie nie są ciągle drażnione, znikają same. W większości przypadków trzeba jednak zastosować odpowiednie postępowanie.

Co na kurzajki – domowe sposoby

Na kurzajki skuteczne są stare domowe sposoby. Pierwszym i najbardziej popularnym jest użycie soku z jaskółczego ziela. Z łodyg tej rośliny otrzymuje się żółty płyn, który bardzo skutecznie eliminuje kurzajki w kilka dni. Jeżeli mamy gdzieś pod ręką, na podwórku, w pobliskim lesie rosnącego glistnika możemy go zastosować. Należy jednak pamiętać, że glistnik jaskółcze ziele ma silne właściwości alergizujące. Kiedy nie mamy dostępu do świeżej rośliny, możemy użyć preparatów aptecznych zawierających wyciąg. Pozostałe dwa sposoby to naklejanie taśmy i smarowanie lakierem do paznokci. Oba mają za zadanie odciąć dopływ powietrza do kurzajki, przez co po kilku dniach odpada.

Co na kurzajki w gabinecie i aptece

Spośród środków aptecznych można użyć tych, które posiadają w swoim składzie kwas acetylosalicylowy, mocznik i kwas mlekowy. Niestety terapie tego typu preparatami mogą trwać dość długo. Dużo szybszym sposobem jest usunięcie kurzajki laserem CO2, krioterapia, łyżeczkowanie. Są to metody o wiele szybsze, jednak mogą powodować ból lub dyskomfort i pozostawiają niewielkie blizny.

Categories Zdrowie i Uroda