TOP

Światła do przyczepy

Pomimo tego, że karawaning w Polsce jest coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu, to wielu właścicieli przyczep kempingowych zapomina o obowiązujących przepisach dotyczących wyposażenia przyczepy w konkretne światła i oznaczenia. O czym należy pamiętać i z jakimi konsekwencjami możemy mieć do czynienia po naruszeniu tego typu wymogów?

Już w pierwszej kolejności należy wyraźnie podkreślić, że światła do przyczepy są wyraźnie unormowane w polskich przepisach. Uregulowania w tym zakresie dotyczą nie tylko ilości konkretnych punktów świetlnych, ale również ich dokładnego rozmieszczenia. Wbrew jednak pozorom nie możliwe jest tutaj jednoznaczne wskazanie, w jakie światła przyczepa kempingowa powinna być wyposażona, gdyż wiele zależne jest tutaj nie tylko od daty pierwszej rejestracji danej przyczepy, ale również jej dopuszczalnej masy całkowitej, długości mierzonej z dyszlem czy nawet szerokości i wysokości.

Podstawowe światła w przyczepie

Można jednak przyjąć, że każda przyczepa poruszająca się po polskich drogach i zarejestrowana w naszym kraju powinna spełniać minimalne wymogi oświetlenia i być wyposażona w światła odblaskowe przednie i tylne, światła pozycyjne tylne, światła hamowania oraz kierunkowskazy. Jest to typowe minimum, które pozwoli na bezpieczne poruszanie się po drogach i informowanie innych uczestników ruchu drogowego o naszych zamiarach i manewrach.

Światła do przyczep należy regularnie sprawdzać

Tak jak w przypadku samochodów osobowych, tak i w przypadku przyczep kempingowych należy regularnie sprawdzać stan oświetlenia. Statystyki wypadków pokazują, że wielu zdarzeń drogowych można byłoby uniknąć, gdyby tylko właściciele pojazdów poruszających się po naszych drogach dbali o stan oświetlenia. Sprawdzenie przed każdą dłuższą podróżą działania poszczególnych lamp nie zajmuje wiele czasu, zaś ewentualna wymiana spalonej żarówki w oświetleniu przyczepy nie powinna nam zająć więcej niż kilka minut.

Jakie konsekwencje, gdy oświetlenie jest niepoprawne?

Niezależnie od tego czy mówimy tutaj o złym rozmieszczeniu lamp, zbyt małej ilości punktów świetlnych czy po prostu spalonej żarówce, możemy mieć problemy nie tylko z uzyskaniem pozytywnego wyniku przeglądu na okresowym badaniu stanu technicznego przyczepy, ale również problemy na drodze skutkujące otrzymaniem mandatu karnego i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przyczepy. Czy warto zatem ryzykować utrudnieniami podczas urlopowej podróży? Światła do przyczepy powinny być przez nas sprawdzane przed każdą podróżą.

Światła do przyczep kupisz na Unitrailer.pl

Categories Ciekawe
pergoly cena gril plynovy https://amata-us.org/wloskie-smaki-na-polskich-stolach/