Przeszywający ból najczęściej pojawia się w łydkach, jednak atakuje również inne mięśnie. Uniemożliwia jakikolwiek ruch i w pierwszych sekundach powoduje panikę. Szczególnie kiedy taki ból łapie nas w nocy, możemy nawet obudzić się z krzykiem. Dobrze, jeśli mamy wtedy kogoś, kto pomasuje bolesne miejsce i pomoże je rozciągnąć.
Skurcze mięśni pojawiające się sporadycznie nie są niczym nadzwyczajnym, jednak kiedy pojawiają się często i znacznie uprzykrzają życie, wymagają interwencji. Aby móc sobie skutecznie pomóc, musimy poznać przyczyny powstawania skurczy. O dziwo nie tylko niedobory elektrolitowe są tutaj głównym winowajcą.
Niedobór magnezu
Najczęściej obwiniany jest o to niedobór magnezu. Po części jest to prawda. Przy dużym spożyciu kawy i herbaty, a także pod wpływem długotrwałego stresu i przemęczenia, magnez wręcz ucieka z naszego organizmu. Warto wtedy zainwestować w suplementy z magnezem, jednak przy zakupie zwróćmy uwagę na przyswajalność magnezu z danego preparatu. Najgorzej przyswajalne są tlenki magnezu, a najlepiej przyjmować cytrynian, mleczan lub asparaginian magnezu. Najlepsze z dostępnych z w aptece to np. Magnez lek, Solgar Magnez Cytrynian, Swanson Triple Magnesium Complex.
Nadmierny wysiłek
Czasem, kiedy nie dopasujemy odpowiednio treningu do własnych możliwości, w czasie treningu łapie nas skurcz. To bardzo częste zjawisko u osób, które dopiero zaczynają przygodę z aktywnością fizyczną lub przesadziły z obciążeniem. Po pierwsze należy dobrze rozgrzać mięśnie przed treningiem i odpowiednio rozciągnąć zaraz po. Po drugie przy dużym wysiłku fizycznym, który trwa dużej niż godzinę, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Zawodowi sportowcy wspomagają się izotonikami. Najprostszy można zrobić z wody, cytryny i miodu. Zapobiegnie to zaburzeniom elektrolitowym podczas wysiłku i pomoże uniknąć nieprzyjemnych skurczów mięśni.
Kiedy do lekarza
Kiedy mimo przyjmowania suplementów i stosowania się do higieny treningowej skurcze się utrzymują, dochodzą do tego drżenia mięśni, należy zgłosić się do lekarza. Powinien on zlecić odpowiednie badania i ustalić celowaną suplementację. Skurcze i bóle kończyn mogą świadczyć również o problemach z układem krążenia.