TOP

Sezon na narty- jak się przygotować?

Jazda na nartach to jeden z najpopularniejszych sposobów na aktywne spędzanie czasu. Jednak z racji swojej sezonowości i przerwy w jej praktykowaniu wymaga przygotowania kondycyjnego. Ponadto sama specyfika tego sportu narzuca konieczność profesjonalnego przygotowania sprzętu. Jakie są najważniejsze aspekty przygotowania do sezonu narciarskiego?

Wybór odpowiednich nart

Kluczowe dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy jest optymalne dopasowanie nart. Punktem wyjścia jest określenie poziomu zaawansowania narciarza. Po uwagę należy wziąć także wagę i wzrost. Osoby początkujące i jeżdżące krótkim skrętem powinny celować w narty o długości do brody, zaś osoby preferujące szybszą jazdę i robiące dłuższe skręty mogą zakupić narty dłuższe, do połowy czoła. Przed wyjazdem na stok narty powinny zostać nasmarowane i naostrzone. Kijki to doskonała asekuracja w czasie jazdy. Ich optymalna długość to 2/ 3 długości ciała.

Buty i wiązania- zapobieganie kontuzjom

Narty najlepiej kupić z wiązaniami. Skala wypięcia powinna być skorelowana z wagą narciarza, ale także wzrostem i umiejętnościami. Odpowiednie ustawienie wiązań dobrze pozostawić wykwalifikowanym serwisantom. Buty o twardości 50- 80 idealne są dla początkujących narciarzy, 80- 100 to twardość optymalna dla średniozaawansowanych, natomiast powyżej 100- dla zaawansowanych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niedopuszczalne jest wyjście na stok bez kasku. Rozmiar kasku wyrażany jest obwodem głowy w cm. Kask należy dokładnie przymierzyć, musi on ściśle przylegać do głowy, ale jej nie uciskać. Kask warto zmierzyć na czapkę lub kominiarkę. Musi on zakrywać całe uszy oraz nie przemieszczać się w osi przód- tył oraz na boki. Do wymiany kasku skłonić powinien wzrost obwodu głowy lub jakiekolwiek uszkodzenie kasku.

Przygotowanie fizyczne

Narty to sport wymagający dobrej kondycji. Oczywiście najlepsza jest regularna, całoroczna aktywność fizyczna, jednak z racji sezonowości tej formy ruchu łatwo o zaniedbania kondycyjne. Obowiązkowo należy zadbać o mobilność stawów biodrowych oraz kolanowych, a także wzmocnić mięśnie czworogłowe uda, triceps oraz obręcz barkową. Poza ćwiczeniami siłowymi typu wykroki, przysiady i pompki, warto wykonywać trening cardio (biegi, pływanie).

Ciepło, ciepłej…

Na stoku w celu ochrony przed wychłodzeniem należy zainwestować w bieliznę termoaktywną. Hydrofobowa tkanina ma właściwości odprowadzania potu z powierzchni ciała na zewnątrz, co zapobiega wychłodzeniu organizmu. Bielizna termoaktywna powinna dobrze przylegać do ciała, a na nią można założyć drugą warstwę bielizny- ocieplającą. Kurtka i spodnie powinny być wykonane z wodoodpornego, oddychającego materiału; muszą mieć odpowiednią długość. O ciepłej czapce i rękawicach nie trzeba chyba przypominać…

Odpoczynek na stoku

Podczas jazdy na nartach należy zachować rozsądek- racjonalne dostosowanie długości i intensywności jazdy do wytrzymałości fizycznej zapobiegnie przeforsowaniu. Wskazane są odpoczynki, przeznaczone na uzupełnienie płynów oraz przekąszenie czegoś wartościowego, np. batonika wysokoenergetycznego.

Narty na nadchodzący sezon znajdziesz na stronie http://agasport.com.pl/narty-cat-2.

Categories Zdrowie i Uroda