TOP

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – plusy i minusy

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania osób fizycznych.

Mogą z niego korzystać również spółki cywilne, jawne osób fizycznych, które:

  • prowadzą działalność gospodarczą pozarolniczą
  • ich przychód w roku poprzednim nie przekroczył 150 000 EUR lub ekwiwalentu wyrażonego w złotówkach.
  • przychody osiągają z tytułu podnajmu, najmu, dzierżawy, poddzierżawy.

 

Korzyści jak również minusy

Główną jego wadą jest konieczność płacenia podatku nawet wówczas kiedy ponosi się straty. Jeżeli zdecydujemy się na tę formę podatku to nie będziemy mogli się zrzec ryczałtu do końca roku podatkowego. W tej formie rozliczeniowej nie ma możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Nakładany jest obowiązek spisu z natury oraz nie ma możliwości skorzystania z ulgi na nowe technologie oraz z ulgi na dzieci.

Po stronie korzyści należy odnotować ograniczoną ilość dokumentacji podatkowej, możliwość kwartalnego uiszczania opłat zryczałtowanego podatku (po spełnieniu warunków), opcję odliczenia od dochodu poniesionych strat z ubiegłych lat oraz możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych z wyłączeniem ulgi na dzieci i nowe technologie. W tej formie rozliczenia podatku dochodowego wysokość opłaty determinuje wysokość uzyskanego przychodu. W sytuacji braku przychodu opłata nie jest pobierana. Poleca się tę formę przy niskich kosztach uzyskania przychodu oraz przy świadczeniu usług w sytuacji gdy nasz wkład niematerialny stanowi największy składnik usługi. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z kredytu podatkowego.

Niezdecydowani powinni rozważyć inne formy opodatkowania, o których plusy i minusy obszernie opisane są pod poniższym linkiem: http://podatki-elma.pl/jaka-najlepsza-forma-opodatkowania-przy-zakladaniu-firmy/

Categories Ciekawe
tssoundscape.com nvinn.org zobacz wiecje