TOP

Renowacja starego domu

Każdy, kto ma za sobą remont i wykończenie domu, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, ile pracy trzeba włożyć w to, aby doprowadzić dom do odpowiedniego stanu. Oczywiście zakup domu ma wiele zalet, jeżeli jednak decydujemy się na nabycie wiekowej nieruchomości, trzeba będzie poddać ją nie tylko remontowi, ale też renowacji. Czym różnią się od siebie te dwa pojęcia?

Czym jest renowacja budynków?

Usługę renowacji budynków posiadają niektóre firmy budowlane. Jest to nie tyle remont, co odpowiednie zapieczenie domu, wydłużenie jego okresu przydatności. Oczywiście pod pojęciem renowacja budynków mieści się szereg prac remontowych typu ocieplenie elewacji, wymiana okien i drzwi, zabezpieczenie dachu, modernizacja starych instalacji elektrycznych, grzewczych, czy montaż urządzeń energii odnawialnej. W tym wypadku koszty są spore i trzeba mieć tego absolutną świadomość.

Ile kosztuje remont domu jednorodzinnego?

Decydując się na zakup starego, wiekowego domu, trzeba dokładnie przeliczyć koszty. Jeśli chcemy dokonać kompletnej renowacji włącznie z wymianą okien, drzwi, wymianą instalacji, ociepleniem, zmianami konstrukcyjnymi, to koszty mogą być naprawdę bardzo wysokie, niekiedy sięgające 350,000 złotych. Gdy dom jest w dość dobrym stanie i niepotrzebne mu są żadnej duże remontu, to spokojnie można zamknąć się w 100,000 złotych. Mały remont to oczywiście nie tylko kwestia wymiany podłóg, płytek ceramicznych, odświeżenie ścian, ale także wymiana instalacji elektrycznej, hydrauliki itp.

Jak bezpiecznie kupić stary dom?

Po pierwsze ważne jest to, żeby sprawdzić stan prawny nieruchomości – księgi wieczyste oraz wyciąg z rejestru gruntów. Warto też poprosić właściciela nieruchomości o wszystkie dokumenty związane z budową i wykończeniem domu, oczywiście im starsza nieruchomość, tym może być trudniej je uzyskać. Kolejna ważna sprawa to ocena wartości działki – sprawdzamy granice oraz zgodności z wyrysem z rejestru gruntów i mapką powykonawczą. Jeżeli dom nie pasuje nam pod względem układu pomieszczeń, warto pomyśleć o nawiązaniu współpracy z architektem, który już na etapie wyboru nieruchomości może nam pomóc dokonać wyboru, to znacznie ułatwia sprawę i pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Categories Ciekawe