TOP

Oświetlenie przyczepki samochodowej – w co przyczepa musi być wyposażona?

Przyczepka samochodowa to świetny dodatek dla każdego, kto często wozi dość duże ładunki lub sprzęty, które nie mieszczą się w samochodzie osobowym. Przyczepki potrafią czasami naprawdę wybawić człowieka z opresji zwłaszcza w momencie przeprowadzki czy poważniejszego remontu.

Rodzaje przyczepek samochodowych

Obecnie na rynku można spotkać cztery podstawowe rodzaje przyczepek samochodowych:
– o masie całkowitej do 750 kg,
– o masie całkowitej powyżej 750 kg, jednak nie więcej niż 3,5 tony,
– o masie całkowitej powyżej 3,5 tony jednak nie więcej niż 10 ton,
– o masie całkowitej powyżej 10 ton.
Samochody osobowe mogą holować jedynie te przyczepy, których masa całkowita nie przekracza 3,5 ton – wszystkie inne są już zarezerwowane do pojazdów ciężarowych.

W momencie, kiedy do przewiezienia mamy raczej lekkie przedmioty typu materiały budowlane na plac budowy domu, nawozy i rośliny na działkę lub quad czy motor na wycieczkę terenową, wówczas taka przyczepa swobodnie nam wystarczy. Nie musi ona posiadać hamulca, jednak należy zwrócić uwagę na oświetlenie przyczepki samochodowej.

Z czego musi się składać oświetlenie przyczepki samochodowej?

Każda przyczepka samochodowa, podobnie jak każdy inny pojazd poruszający się po polskich drogach musi zostać wyposażona w odpowiednie oświetlenie. Ten aspekt dokładnie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku.

Oświetlenie przyczepki samochodowej musi koniecznie składać się z następujących elementów: światła hamowania, kierunkowskazy, światła awaryjne, odblaski tylne, przednie oraz boczne, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, światła pozycyjne tylne oraz przeciwmgłowe tylne. W przypadku, kiedy któregoś z tych świateł brakuje lub nie funkcjonuje ono prawidłowo, wówczas policja ma prawo wypisać nam mandat.

Uprawnienia na przyczepkę samochodową

W przypadku, kiedy posiadasz prawo jazdy kategorii B, wówczas nie ma przeciwwskazań do tego, aby prowadził samochód osoby z przyczepką. Jedynym warunkiem jest, aby łączna masa obu pojazdów nie przekraczała 3,5 tony.

Tak jak każdy pojazd, przyczepkę należy zarejestrować w odpowiednim urzędzie. Ponadto przyczepa musi również przechodzić cykliczne badania techniczne. Pierwsze badanie musi się odbyć w okresie 3 lat od daty pierwszej rejestracji przyczepki. Kolejne badanie musi mieć miejsce nie później niż w ciągu 5 lat od daty pierwszej rejestracji pojazdu, jednak nie później niż 2 lata po pierwszym badaniu technicznym.

Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer

Categories Ciekawe
nstam.org eonlinemall.com chclothing.com