TOP

O czym pamiętać w wynajmowanym mieszkaniu

Każdy marzy o tym, aby mieszkać w swoim własnym domu lub mieszkaniu. W przypadku wielu ludzi, szczególnie młodych, nie jest to jednak możliwe ze względu na wysokie ceny mieszkań, a także coraz większe zaostrzenia w udzielaniu kredytów hipotecznych przez banki. Z tych powodów wielu ludzi decyduje się na wynajmowanie lokum. O czym należy pamiętać podczas szukania takiego mieszkania i wynajmowania go?

Konkretna umowa

Przede wszystkim powinniśmy podpisać umowę z właścicielem mieszkania. Musi się w niej znaleźć kwota, jaką właściciel pobiera za odstępne, a także czas trwania umowy. Umowa jest zabezpieczeniem zarówno dla nas, jak i dla właściciela mieszkania, dlatego obie strony powinny dążyć do jej stworzenia oraz podpisania.

W umowie formalnej, pisemnej znajdują się tylko podstawowe warunki. Jednakże warto też dogadać się w sposób jasny z właścicielem co do wyposażenia mieszkania – co dokładnie znajdziemy w lokum, kiedy się do niego wprowadzimy: czy będą tam meble, sztućce, sprzęty. Najlepiej jest omówić takie sprawy szczegółowo, aby nie było później przykrych niespodzianek.

Brak uszkodzeń

Mieszkanie, które wynajmujemy powinniśmy oddać właścicielami dokładnie w takim stanie, w jakim je zastaliśmy. Oznacza to przede wszystkim, że nie powinniśmy go zaniedbać. Zadbajmy o to, aby wywiązać się z tej umowy. Dobrym rozwiązaniem, żeby na przykład nie porysować podłogi są podkładki pod meble. Filcowe, materiałowe, z gąbki, z pianki. Takie podkładki pod meble podkleja się od spodu i dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa porysowania podłogi.
Zadbajmy również to, aby nie pobrudzić ścian oraz nie uszkodzić sprzętów, które należą do właściciela mieszkania.

Zgłaszanie problemów

Sprzęty są jednak awaryjne, więc jeśli coś takiego się nam przydarzy, nie wahajmy się, aby natychmiast poinformować właściciela mieszkania. Prawdopodobnie uda nam się porozumieć i wypracować jakieś rozwiązanie tego problemu, zwłaszcza jeśli uszkodzenie nie było z naszej winy.

Czy na pewno to się opłaca

Zanim zdecydujemy się na wynajmowanie mieszkania, zastanówmy się, czy aby na pewno taka forma nam się opłaca. Może się bowiem okazać, że koszty związane z odstępnym są na tyle wysokie, że tyle samo wynosiłaby nas rata kredytu hipotecznego, a mielibyśmy komfort psychiczny wynikający z mieszkania u siebie.

Warto więc dokładnie przeanalizować swoją sytuację materialną i odnaleźć taką opcję, która na pewno będzie nam się bardziej opłacała. Mieszkanie we własnym lokum daje nieporównywalnie większą swobodę. Kredyt hipoteczny zazwyczaj wiąże nas jednak bliskim związkiem z bankiem przez następne piętnaście czy dwadzieścia lat, a umowę najmu można podpisać nawet tylko na rok.

Jeśli zdecydujemy jednak, że wynajem mieszkania jest na chwilę obecną najlepszym rozwiązaniem dla nas, pamiętajmy o tym, aby podpisać umowę i ustalić jasno zasady najmu. Starajmy się również zatroszczyć się mieszkaniem niemalże tak jak własnym, aby nie uległo ono degradacji pod wpływem zajmowania go przez nas i nieroztropnego z niego korzystania.

Dobrej jakości maty pod meble znajdziesz na stronie http://www.maximat.pl/.

Categories Ciekawe