TOP

Na czym polega i czym jest skok tandemowy?

Skoki tandemowe na spadochronie są opcją dla początkujących. Wykonywany jest ze spadochronem pasażera, a więc osoby, która nie ma żadnego doświadczenia w spadochroniarstwie. W tego rodzaju skokach najistotniejszy jest instruktor – tandempilot, który nadzoruje bezpieczeństwo skoku. Instruktor i pasażer połączeni są za pomocą specjalnej uprzęży, dzięki której nie ma w zasadzie możliwości by zdarzył się jakikolwiek wypadek.

Przygotowanie do skoku tandemowego

Skok tandemowy jest rodzajem skoku zapoznawczego. Nie wymaga badań lekarskich czy kursu teoretycznego. Pasażer skoku nie podlega ubezpieczeniu obowiązkowemu w związku ze szkodami wyrządzanymi osobom trzecim wykonującymi skok spadochronowy.

Przed skokiem instruktor dokonuje około piętnastominutowego przeszkolenia, w którym informuje pasażera w kwestiach takich jak zagrożenie życia i zdrowia podczas wykonywania skoku, a także braku możliwości udzielania pomocy podczas skoku. Pasażer zostaje również poinformowany na temat wszelkich ostrzeżeń oraz zrzeczeniem się odpowiedzialności przez producentów spadochronów. Tego rodzaju zrzeczenie umieszczone jest zazwyczaj w instrukcji spadochronu.

Jak wyglądają skoki tandemowe?

Skok tandemowy jest wykonywany z wysokości trzech lub czterech tysięcy metrów. Wiąże się to z około 35-45 sekundami spadania, w którym prędkość dochodzi do prawie 200 km/h. Bardzo często podczas skoku obecny jest również skoczek z kamerą, nagrywający niekiedy pierwszy skok w życiu danego pasażera.

Do skoków tandemowych używany jest sprzęt w postaci spadochronu głównego oraz zapasowego, a także automatu spadochronowego. Ostatnią fazą skoku ze spadochronem jest lądowanie. W tandemie jest ono miękkie i nie wymaga specjalnej sprawności czy kondycji fizycznej. Najstarsza osoba w Polsce, która wykonała skok w tandemie miała 82 lata. Skaczą również osoby niepełnosprawne i dzieci.

Przeciwwskazania do wykonywania skoków ze spadochronem

Do skoku ze spadochronem, także tandemowego, nie mogą przystępować osoby z niestabilnością kręgosłupa, wrodzoną łamliwością kości, niewydolnością układu oddechowego i krwionośnego, a także z wykazaną epilepsją.

Skoki tandemowe są wspaniałym przeżyciem i mogą być zaczątkiem przygody ze spadochroniarstwem. Mogą być również doskonałym prezentem na urodziny, imieniny czy inne okazje.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy

Categories Zdrowie i Uroda
zobacz https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/ https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/