TOP

Lepsza integracja, wydajność i oszczędność dzięki robotom spawalniczym

Robot spawalniczy zazwyczaj działa na kilku stanowiskach pracy. Oznacza to, że podczas cyklu spawania robota operator rozładowuje zespawany element, a następnie ładuje nowe komponenty do uchwytu spawalniczego. System ten posiada wiele innych zalet.

Większa wydajność

Ponieważ w porównaniu do ręcznego cyklu spawania wykonywanych jest mniej manipulacji, robot osiąga znacznie wyższe poziomy czasu łuku. Robot porusza się również bardzo szybko między stawami, co daje dodatkową oszczędność czasu cyklu. Zazwyczaj system robota spawalniczego zwiększa wydajność o współczynnik od dwóch do czterech, co zależy od rodzaju spawania. Montaż z dużą ilością krótkich spoin może być wykonany z największą oszczędnością czasu. Oszczędności, jakie przynosi spawanie robotem, mogą pomóc firmom stać się bardziej konkurencyjną. Aby ocenić, jakie ulepszenia wydajności można osiągnąć, należałoby porównać czasy spawania ręcznego z czasami spawania robota.

Wysoki poziom integracji

Robot spawalniczy ma bardzo wysoką powtarzalność i doskonałą dokładność śledzenia drogi. Zawsze przedstawia pistolet spawalniczy pod właściwym kątem spawania, z optymalną szybkością spawania i odległością. Wysoki poziom integracji ze sprzętem spawalniczym zapewnia optymalne warunki spawania dla każdego złącza. Końcowym rezultatem jest konsekwentnie wysoka jakość produkcji przy zmniejszonych kosztach przeróbek, złomowania lub usuwania rozprysków spawalniczych. Roboty spawalnicze rozwiązują także problemy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, wynikające z wymogiem kontaktu z niebezpiecznymi oparami spawalniczymi i narażeniem na wyładowania łukowe. Firmy mogą w ten sposób zmniejszyć ryzyko, że ich pracownicy będą domagać się odszkodowania za niebezpieczne środowisko pracy.

Niskie koszty zużycia

Do oceny ręcznego spawacza należy spawanie według właściwej normy, ale często spoina jest nadwymiarowa. Robot jednak zawsze spawa się z odpowiednią długością i rozmiarem spoiny, do której został zaprogramowany. Oznacza to, że można uzyskać pewne potencjalne oszczędności w zużyciu przewodów. W ostatnich latach coraz trudniej jest zatrudniać spawaczy ręcznych. Istnieje tendencja do rotacji personelu, co oczywiście wiąże się z kosztami rekrutacji i szkoleń. Wówczas firmy muszą zatrudniać dodatkową siłę roboczą, aby sprostać wymaganiom, co może mieć poważny wpływ na koszty produkcji. Jeżeli produkty nie mogą zostać dostarczone klientowi końcowemu, mogą zostać naliczone kary lub cały biznes może być zagrożony. Firmy inwestujące w roboty spawalnicze są znacznie mniej zależne od ręcznego spawania.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z comauonline.pl.

Categories Technologia
https://greenrepublic.pl/metal-w-twoim-wnetrzu-od-kwietnikow-po-stojaki-na-reczniki/ https://www.walbrzych24.com/artykul/43564/k/1/co-warto-wiedziec-przed-zakupem-samochodu-bez-ubezpieczenia-oc https://beesafe.pl/porady/mandat-za-jazde-buspasem/