TOP

Koncentrat barszczu czerwonego do tradycyjnego barszczu

Tradycyjny barszcz to potrawa, która niektórym kojarzy się nieodmiennie z Wigilią Bożego Narodzenia. Coraz częściej takie danie pojawia się również na weselach. Tam barszcz jest serwowany jako ciepłe danie z dodatkiem pasztecików, którym goście się raczą późno w nocy. Jednak z czego powinno być wykonane takie danie?

Klarowany barszcz czerwony


Do przygotowania barszczu czerwonego potrzebne są buraki. W wielu przepisach pojawia się konieczność upieczenia buraków w łupinie, które następnie należy obrać i wykorzystać do ugotowania klarowanego barszczu. Natomiast barszcz z buraków gotowanych nie będzie miał odpowiedniego koloru.

Oczywiście także długo gotowane buraki mogą stanowić podstawę do przygotowania barszczu, jednak w tym przypadku za kolor i odpowiedni smak barszczu najczęściej odpowiada koncentrat barszczu czerwonego.
Wielu producentów oferuje koncentraty barszczu czerwonego w kartonikach lub butelkach. Takie produkty nie wymagają dodatkowego przetwarzania, wystarczy, że przed samym podaniem zostaną podgrzane.

Produkt naturalny czy chemiczny


Wielbiciele czystego barszczu z czerwonych buraków doceniają koncentraty barszczu czerwonego ze względu na ich kolor oraz smak, który nie odbiega od smaku barszczu przygotowanego z gotowanych buraków. Odpowiednio przygotowany koncentrat jest bogaty w witaminy i żelazo, podobnie jak czerwony barszcz wykorzystujący bogactwo składników mineralnych pochodzących z buraków.

Przeciwnicy koncentratu zazwyczaj wspominają o kwaśnym posmaku. W niektórych koncentratach nie pojawiają się substancje słodzące, zresztą buraki czerwone są słodkie, jednak ze względu na konieczność utrwalenia koloru soku z buraków należy go utrwalić sięgając po ocet, sok z cytryny lub inne substancje kwasowe. Zbyt kwaśny koncentrat nie da się w żaden sposób dosłodzić.

Przy podawaniu barszczu opartego na koncentracie barszczu czerwonego można również wykorzystać naturalne buraki, które po starciu należy połączyć z podgrzanym koncentratem. Jeśli barszcz ma być podany na sposób rosyjski, to całość można dodatkowo zabielić dodając tłustą śmietanę.

koncentrat barszczu czerwonego znaleźć można w Sklepie Vitapol

Categories Zdrowie i Uroda