Kupno niezagospodarowanego lokalu usługowego, może się okazać niezwykle rentowną inwestycją. Wymaga jednak odpowiedniego planowania, połączonego z analizą wielu kluczowych parametrów. Powinny one dotyczyć nie tylko samej nieruchomości, ale również czynności najmu. Co warto zatem wziąć pod uwagę, w zakresie samej posiadłości?
Lokalizacja
Wybór właściwej lokalizacji, decyduje w dużym stopniu o późniejszym sukcesie, jaki odniosą nieruchomości komercyjne. Duże znaczenie odgrywa tutaj również najbliższa okolica lokalu oraz podaż samej nieruchomości, która w niej występuje. Jakie może być zatem przeznaczenie konkretnego najmu? Jaki ruch generuje wybrana lokalizacja? Jaka jest ilość dostępnych miejsc parkingowych? To zaledwie część pytań, które należy przeanalizować.
Stan techniczny
Kupując nieruchomości komercyjne w tzw. stanie deweloperskim, konieczne jest sprawdzenie jego technicznych parametrów. Podczas odbioru warto zwrócić uwagę m.in. na działanie systemu wentylacji, instalacji elektrycznej, czy dokładność montażu ram okiennych. Odbierając tak nieskomplikowany technicznie obiekt, jak lokal użytkowy- można napotkać bowiem rozmaite usterki. Okazuje się to szczególnie powszechne w przypadku kupna nieruchomości, pochodzącej z runku wtórnego.
Adaptacja
Wielu potencjalnych najemców może nie zdecydować się na dany lokal, ze względu na brak możliwości jego dalszej aranżacji. Potencjalne trudności może również generować określony rodzaj wykonywanych usług. Dobrym tego przykładem są usługi medyczne, wymagające określonej wysokości lokalu oraz jego odpowiedniej wentylacji.
Planowanie wynajmu
Tworząc biznesplan, należy w nim uwzględnić czas, konieczny do przeprowadzenia remontu. Samo znalezienie najemcy wymaga dalszych nakładów czasowych, kiedy to same nieruchomości komercyjne nie są w stanie generować faktycznych dochodów.
Jednym z trudniejszych zadań okazuje się być jednak określenie optymalnych stawek najmu. Duże znaczenie mają tutaj również ceny, obowiązujące w ramach podobnych lokali w bliskiej lokalizacji oraz nakłady finansowe, poniesione na adaptację danej nieruchomości. Powinny się one bowiem zwrócić w określonym czasie, by móc dawać pasywny zysk dla właściciela lokalu.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki inwestycyjne