Kaszel suchy, jeśli trwa tylko kilka dni, nie musi oznaczać żadnej, groźnej choroby, jednak jeżeli zarejestrowałeś jego objawy u siebie lub bliskiej osoby, powinieneś przeczytać ten artykuł do końca. Poniżej wyjaśniamy, czym jest suchy kaszel, jakie są mechanizmy jego powstawania i jak można przynieść sobie ulgę, jeśli już go w swoim gardle złapiemy!
Jakie są możliwe przyczyny suchego kaszlu?
O suchym kaszlu mówimy wtedy, gdy odruch odkrztuszania nie idzie w parze z wydzieliną (często ropną) w górnych drogach oddechowych. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy atakują nasze ciała wirusy gromadzące się w nabłonku gardła i niszczące go. Wtedy organizm próbuje sobie z nimi poradzić. Może to być więc oznaka przeziębienia lub głębszej infekcji wirusowej, dlatego jeżeli do w/w objawów dojdzie gorączka, należy udać się do lekarza rodzinnego.
Kaszel suchy może iść także w parze z astmą, gdzie przyjmuje cechy choroby przewlekłej. Kolejną przyczyną kaszlu suchego może być efekt uboczny leków stosowanych w walce z nadciśnieniem lub niewydolność układu krążeniowego w tym serca lub nadciśnienie płucne albo choroba obturacyjna płuc. Dodatkowym czynnikiem powodującym kaszel suchy będzie z pewnością dym papierosowy (lub inny), wchłonięcie czy połknięcie ciała obcego albo tzw. refluks przełykowy. Ostatni przypadek pojawia się, kiedy część treści żołądka dostaje się z powrotem do przełyku (np. gdy przyjmujemy pozycję leżącą po jedzeniu).
Ostatnim – chyba najgorszym – przypadkiem, gdy występuje u ludzi kaszel suchy może być choroba nowotworowa płuc lub oskrzeli. Nie należy jednak panikować, bo są to przypadki, mimo tego, iż głośne, to jednak stosunkowo rzadkie.
Kiedy skontaktować się z lekarzem?
Jeśli suchy kaszel nie ustąpi po upływie trzech dni powinien być to dla nas sygnał, że choroba nie ustępuje. W przypadku, kiedy wystąpi gorączka, wymioty przy odkrztuszaniu, kiedy kaszel powoduje duszenie się lub nie chce przejść w kaszel mokry podczas przyjmowania preparatów wykrztuśnych, również należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.