TOP

Kamień na zębach – co robić żeby nie powstał?

Mimo, iż często jesteśmy przekonani, że prawidłowo dbamy o higienę naszej jamy ustnej, to wielu z nas coraz częściej zauważa pojawiający się na zębach kamień. Skąd bierze się więc kamień na zębach oraz jak skutecznie zapobiegać jego powstawaniu?

Czym jest kamień na zębach i jak powstaje?

Kamień nazębny jest to zwapniała płytka nazębna, która tworzy się, gdy osad znajdujący się na powierzchni zębów nie zostanie odpowiednio usunięty. Wtedy też dochodzi do zwapnienia oraz tworzenia się kamienia nazębnego, który niestety nie wygląda estetycznie, wyróżniając się żółtawą lub delikatnie brązową barwą. Dlatego też kamień na zębach jest problemem natury kosmetycznej, jednakże nie oznacza to, że jest on bezpieczny dla naszego zdrowia. Może on bowiem prowadzić do uszkodzenia szkliwa zębów, jak i dziąseł oraz rozwoju próchnicy.
Kamień na zębach może tworzyć się nad i pod dziąsłami na powierzchniach zębowych. Miejscami szczególnie narażonym na jego powstawanie są nierówne powierzchnie oraz zęby znajdujące się blisko ujść gruczołów ślinowych.

W jaki sposób skutecznie zapobiegać powstawaniu kamienia na zębach?

Aby wiedzieć, jak chronić zęby przed powstawaniem kamienia nazębnego na początek warto dowiedzieć się, jakie czynniki sprzyjają jego powstawaniu. Kamień na zębach jest przede wszystkim wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Ponadto, pojawieniu się kamienia nazębnego sprzyja palenie tytoniu, picie dużych ilości kawy oraz ciemnej herbaty, spożywanie produktów bogatych w cukry proste (przede wszystkim słodycze i słodzone napoje) i tłuszczów.

A zatem, co robić aby uchronić nasze zęby przed nieestetycznym problem, jakim jest kamień na zębach?

• Po pierwsze i najważniejsze! Niezwykle ważna jest odpowiednia i regularna higiena jamy ustnej. Szczególnie zalecane jest używanie szczoteczek elektrycznych lub sonicznych, które dzięki większej precyzji oraz szybkości ruchów znacznie dokładniej usuwają z naszej jamy ustnej resztki pokarmów. Co więcej, warto stosować specjalne preparaty do płukania jamy ustnej (w składzie BEZ: chlorheksydyny i chlorku cetylopirydyniowego), a także systematycznie odwiedzać stomatologa gdzie przeprowadzone zostaną specjalne zabiegi oczyszczające powierzchnie naszych zębów.
• Elementem składającym się na codzienne dbanie o jamę ustną jest także regularne nitkowanie zębów.
• Aby chronić powierzchnie zębów przed kamieniem należy również wyeliminować lub ograniczyć produkty, które sprzyjają jego powstawaniu, czyli kawę, czarną herbatę, czerwone wino czy słodzone kolorowe napoje takie jak Coca Cola oraz ograniczyć palenie papierosów. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zerwanie z nałogiem, co z pewnością wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.

Categories Zdrowie i Uroda
live url https://dinusiek.pl/niepowtarzalne-wnetrza-jak-meble-loftowe-przedefiniowaly-nowoczesny-design/ areapowerclub.com