TOP

Jak wspomóc swoje serce?

Układ sercowo-naczyniowy umożliwia funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki niemu każda komórka naszego ciała otrzymuje tlen i jest odżywiana. Dzięki krwi pracuje każdy z układów. Wielka pompa, sieć naczyń i płyn krążący w tym układzie bierze udział w każdym procesie w naszym ciele.

Zły cukier

Układ krążenia wymaga szczególnego traktowania, jeżeli nie chcemy już koło pięćdziesiątki łykać garści tabletek na śniadanie. Ryba psuje się od głowy, a układ sercowo-naczyniowy zaczyna się psuć od krwi, a mianowicie od jej składu. Większość z nas obwinia tłuszcz za miażdżycę, zawały i zatory, jednak to cukier jest głównym winowajcą. Kiedy nasza dieta jest bogata w cukry, naczynia stają się kruche i ulegają mikro uszkodzeniom wewnątrz. Organizm wykorzystując mechanizmy samoleczenia, próbuje wyleczyć uszkodzenia naczyń, pokrywając je lipidami, czyli tłuszczem. Światło naczyń się zmniejsza, powstaje blaszka miażdżycowa, która zwiększa ryzyko zawałów i zakrzepów. Właśnie w ten sposób niszczymy swój układ krążenia więc po pierwsze – eliminujemy cukier.

Nieużywany organ zanika

Są ludzie sprawni, wysportowani, którzy doskonale radzą sobie z różnego rodzaju zadaniami ruchowymi i są tacy, którzy funkcjonują, jednak uznanie ich ciała za sprawne byłoby lekkim nadużyciem. Podobnie jest z sercem. Kiedy stronimy od aktywności fizycznej, serce kurczy się i pompuje krew do całego organizmu, jednak nie tak skutecznie, jak u osoby, która jest aktywna. Ponadto osoby uprawiające sport mają większą odporność na stres, lepiej adoptują się do nowych warunków i mają dużo niższe tętno spoczynkowe, co powoduje wolniejsze zużywanie się serca.

Czym się wspomagać

Aby zadbać o serce należy zadbać o odpowiedni poziom żelaza i cholesterolu. Zanim rozpoczniemy suplementację preparatów uzupełniających żelaza i obniżające cholesterol np. Armolipid, Cholester, Brilique powinniśmy wykonać podstawowe badania i zadbać o odpowiednią dietę zawierającą produkty bogate w żelazo takie jak czerwone mięso, buraki, szpinak i dobre tłuszcze takie jak oliwa z oliwek, olej lniany.

Categories Zdrowie i Uroda
zobacz zobacz zobacz