TOP

Jak sobie radzić z mokrym kaszlem u dziecka?

Każda choroba lub zwykłe przeziębienie u dziecka stanowi dla mam nie lada wyzwanie. Im mniejsze dziecko, tym większy kłopot, ponieważ trudno jest walczyć z infekcją, kiedy maluch nie rozumie, co mu dolega i nie chce przyjmować leków.

Syrop na kaszel mokry u dziecka

Mokry kaszel u dziecka występuje zaraz po kaszlu suchym. Jest o tyle dobry, że prowadzi do pozbywania się z dnia na dzień, zalęgającej w drogach oddechowych wydzieliny zapalnej, która stanowi pożywkę dla bakterii. Możesz pomóc dziecku, podając mu odpowiedniego rodzaju syrop. Nie taki, który będzie zatrzymywać odruch kasłania, ale wykrztuśny, oparty na bazie wyciągów roślinnych, np. babki lancetowatej czy tymianku. Niektóre syropy dla dzieci mają w zestawie specjalny aplikator, ułatwiający aplikowanie leku Dzięki takim preparatom drogi oddechowe dziecka zostaną szybciej oczyszczone.

Drugim ważnym elementem walki z mokrym kaszlem u dziecka jest lekkie oklepywanie go po obu stronach kręgosłupa. Dłoń ułóż na kształt łódki i delikatnie oklepuj plecki w górę do barków (oczywiście omijając nerki i kręgosłup). Pamiętaj, że noworodki powinny być oklepywane bardzo delikatnie, jedynie opuszkami palców. Najlepiej jeśli ułożysz malucha z głową nieco niżej niż plecy, wtedy wydzielina będzie mogła swobodnie spływać.

Kolejny sposób na mokry kaszel u dziecka to inhalacje, czyli tradycyjne napary z ziół – szałwii, rumianku lub tymianku. Możeszm użyć także olejków eterycznych (miętowego lub eukaliptusowego), skutek będzie taki sam. Drogi oddechowe malucha zostaną nawilżone i udrożnione, dzięki rozrzedzeniu zalęgającej nich wydzielony ropnej.

Mokry kaszel u dziecka w lżejszej postaci można zwalczyć często za pomocą domowych sposobów

Często łączy się je z lekami z apteki bez recepty. Jeśli pojawi się gorączka i inne niepokojące dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, w celu postawienia diagnozy i dobrania odpowiednich leków.

Categories Zdrowie i Uroda