TOP

Jak radzić sobie z infekcjami intymnymi?

Problem infekcji intymnych jest bardzo powszechny. Szczególnie często dotyka on kobiet, które z przyczyn anatomicznych i fizjologicznych są na nie bardziej narażone. Warto wiedzieć, jak i przeciwdziałać oraz jak wygląda skuteczne leczenie. Infekcje intymne nie powinny być tematem wstydliwym dla żadnej kobiety.

Najczęstsze rodzaje infekcji intymnych

Biorąc pod uwagę fizjologię kobiecych narządów płciowych, zachowania seksualne oraz inne czynniki należy wyróżnić kilka grup infekcji intymnych. Najczęściej infekcje intymne u kobiet powodowane są przez drożdżaki, które w występują w warunkach fizjologicznych w pochwie. W przypadku zakłócenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej może dochodzić do tego, że grzyby z rodzaju Candida będą miały o wiele lepsze warunki dla rozwoju. Jest to związane z wiekiem kobiety, dniem cyklu miesiączkowego, stosowanymi lekami – np. antykoncepcją hormonalną, a także nawykami higienicznymi.

Oprócz tego należy wyróżnić inne, częste infekcje intymne:

• waginozę: infekcja wywoływana jest przez bakterię Gardenella vaginalis – związana jest z cuchnącymi, obfitymi upławami, świądem i uczuciem dyskomfortu
• rzeżączkę
• chlamydiozę
• opryszczkę narządów płciowych
• kiłę

Klasyczne infekcje intymne, jak i choroby weneryczne mogą być skutecznie leczone. Dostępne obecnie antybiotyki są skuteczne przeciwko wszystkim rodzajom drobnoustrojów wywołującym infekcje intymne.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

W kontekście infekcji intymnych trzeba wskazać na to, iż bardzo ważne są właściwe zachowania higieniczne, które istotnie są w stanie zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na chorobę i mogą stać się bardzo cenne. Wiele infekcji związanych jest z zaburzeniem pH pochwy, które wynika z niedostatecznej higieny, stosowania antykoncepcji, cukrzycy lub także kolonizacji pochwy przez odmienną florę bakteryjną. Jest to często stan predestynujący do rozwoju infekcji intymnej, dlatego też bardzo ważne jest stosowanie właściwych preparatów pielęgnacyjnych zbliżonych do kwasowego pH pochwy (mniej więcej 5,5).

Preparatów jest cała masa – wystarczy tak naprawdę stosować codziennie specjalne płyny do higieny intymnej, a infekcje intymne będą występowały znacznie rzadziej lub ich nasilenie będzie niewielkie.

Leczenie infekcji intymnych

W klasycznym podejściu do terapii infekcji intymnych stosuje się różne środki. Preparaty odkażające, przeciwzapalne, a także konkretne środki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, jak choćby antybiotyki, to konkretne rozwiązania terapeutyczne.

Categories Zdrowie i Uroda
https://www.walbrzych24.com/artykul/43564/k/1/co-warto-wiedziec-przed-zakupem-samochodu-bez-ubezpieczenia-oc lonypodroznik.pl dy-abroad.pl