TOP

Ile wynosi Kindergeld? Ważne informacje dla rodziców

Osoby pracujące w Niemczech cenią sobie wysokie zarobki oraz możliwość korzystania z rozbudowanego pakietu świadczeń socjalnych. Jednym z najczęściej pobieranych dodatków reperujących domowe budżety jest Kindergeld – specjalna ulga stworzona z myślą o potrzebach rodzin z dziećmi. Kto może skorzystać ze świadczenia? Ile wynosi Kindergeld w tym roku? Sprawdź!

Komu przysługuje zasiłek?

Kindergeld to świadczenie rodzinne wypłacane przez Familienkasse (Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych). Zgodnie z założeniem projektu, dodatkowa kwota pojawiająca się na koncie rodzica ma być przeznaczona na pokrycie potrzeb dziecka. O świadczenie mogą ubiegać się rodzice wychowujący niepełnoletnie dziecko. W niektórych przypadkach (kiedy dziecko się uczy lub jest niepełnosprawne) Kindergeld może być pobierane znacznie dłużej. Ponadto, rodzice muszą spełnić jeszcze jeden warunek. Świadczenie rodzinne przysługuje osobom pracującym za Odrą na warunkach niemieckich, pracownikom sezonowym i kontraktowym, przedsiębiorcom prowadzącym swoją działalność oraz osobom, które podejmując pracę w Niemczech, składki na ubezpieczenie socjalne odprowadzają w Polsce. Każda osoba spełniająca kryteria określone w niemieckim prawie może ubiegać się o wypłacenie środków do 6 miesięcy wstecz.

Ile wynosi Kindergeld? Zmiany w przepisach

Zastanawiasz się, ile wynosi Kindergeld? Jeszcze w ubiegłym roku wysokość kwoty wpływającej każdego miesiąca na konto uzależniona była od liczby dzieci w danym gospodarstwie domowym, nie od dochodu. W tym roku, ze względu na wysoką inflację, kwota została ujednolicona i wynosi aż 250 € na każde dziecko.

 

 

Categories Ciekawe