TOP

Działalność gospodarcza – porady jak ją prowadzić

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie, będziemy musieli stawić czoła wielu przeciwnością losu i poradzić sobie z górą biurokracji. Oczywiście najtrudniejszy okres, to sam początek prowadzenia firmy, wtedy bowiem najwięcej się uczymy – często niestety na własnych błędach. Każdy przyszły przedsiębiorca, powinien zdawać sobie sprawę z ryzyka i zagrożeń, na które się godzi otwierając działalność gospodarczą.

Oczywiście nie ma kroków, które zapewnią 100% sukces naszej firmy. Ważne jednak, by już od samego początku unikać możliwych błędów i budować doświadczenie – tak firmy, jak i nasze jako przedsiębiorcy. Jednak jak to zrobić? Jak się okazuje, wiele błędnych decyzji jest powtarzalnych. Przedstawiamy kilka błędów, które najczęściej popełniane są przez „raczkujących” przedsiębiorców.

Założenie działalności 1-ego dnia miesiąca.

Czemu to błąd? Jak wiadomo prawo do obniżonego ZUS-u przysługuje przez pełne 24 miesiące prowadzenia działalności. Dlatego też, jeżeli pierwszy miesiąc będzie nie pełny, to czas liczony będzie aż do końca owego miesiąca. Jak widać założenie firmy 2-ego, pozwala nam na małą składkę ZUS przez 25 miesięcy, a to już oszczędność rzędu kilkuset złotych.

Zbyt skomplikowana nazwa

Wypełniając deklarację (CEIDG – 1), możemy wybrać dosłownie dowolną nazwę dla naszego przedsiębiorstwa (również w obcym języku). Pamiętaj, by była ona w miarę zrozumiała, łatwa do wypowiedzenia i zapamiętania. Zbyt skomplikowana nazwa może powodować problemy (np. literówki na fakturach ze stacji benzynowej). Nie wpływa to bezpośrednio na prosperowanie firmy czy jej fundusze, jednak potrafi skutecznie dokuczyć i zmarnować czas.

Zły dobór księgowości

Dobra księgowość, a co ważniejsze odpowiedni z nią kontakt, to absolutna podstawa. Musimy przecież mieć stały wgląd we wszelkiego rodzaju faktury i rozliczenia. Niestety na początku działalności wybór firmy zajmującej się księgowością bardzo często jest zupełnie przypadkowy. Może to prowadzić do wielu  stresów i nieporozumień, brakiem stałego dostępu do faktur i rachunków, koniecznością comiesięcznych dojazdów do siedziby firmy itp. Dlatego otwierając firmę, zastanów się dwa razy nad usługami księgowymi, a co ważniejsze – sprawdź opinie klientów.

Wybór miesięcznych podatków

Na początku większość przedsiębiorców decyduje się na rozliczanie podatków swojej działalności w formie opłat miesięcznych – co jest również polecane przez większość biur rachunkowych. Wynika to głównie z obawy, że młoda, rozwijająca się firma nie będzie w stanie zgromadzić kwoty, niezbędnej do opłacania podatków w systemie kwartalnym. To rozwiązanie ma jednak wiele zalet – przede wszystkim, mamy gotówkę, którą co miesiąc musielibyśmy wpłacać na konto urzędu skarbowego i możemy ją zainwestować w dowolny sposób ( a to na początku działalności jest niezwykle ważne), możemy także skorzystać z tzw. metody kasowej, która polega na tym, że podatek zostaje nałożony z chwilą uregulowania należności, a nie jak w przypadku standardowych podatków, w momencie dostarczenia towaru czy wykonania usługi.

To oczywiście tylko kilka z najczęściej popełnianych błędów, należy pamiętać, że współczesny konkurencyjny rynek, dyktuje zasady, którym czasem ciężko sprostać. Dlatego małe firmy, które dopiero zaczynają swoją działalność, powinny na dosłownie każdym kroku rozważać nad podejmowaną decyzją, tak by każda z nich była możliwie najbardziej efektywna.

Artykuł został przygotowany we współpracy z http://firmaodkuchni.pl.

 

Categories Biznes
zobacz wiecje zobacz https://mtsolutions.com.pl/tajemnice-powiekszania-ust-wszystko-o-co-balas-sie-zapytac/