TOP

Dlaczego urządzenia pneumatyczne są tak popularne?

Wiele technologii obecnych w życiu codziennym jest przez ludzi niezauważana. Tak jest chociażby z pneumatyką. Nie jest ona wcale żadną wielką nowoczesnością, mimo to, powszechna wiedza o zaworach rozdzielających, innych częściach urządzeń pneumatycznych jak i w ogóle o ich działaniu jest bardzo słaba.

Powietrze zamiast paliwa

W kwestii urządzeń pneumatycznych najważniejsze zdaje się to, że nie korzystają one z żadnego paliwa. Napędza je nic innego jak powietrze. Niemniej jednak, jest to sprężone powietrze, którym kieruje się za pomocą zaworów rozdzielających. Pozornie wydawać się to może trudne, w rzeczywistości jednak mechanizm jest bardzo prosty.

Powietrze w urządzeniach pneumatycznych nazywane jest czynnikiem roboczym. Jest ono przesyłane do różnych części urządzenia przez zawory rozdzielające, dzięki czemu urządzenie działa. Zwykle obsługa zaworów rozdzielających jest prosta i intuicyjna. W przypadku większych maszyn przemysłowych jest to jednak czynność bardziej skomplikowana, która wymaga posiadania pewnej wiedzy.

Warto również zauważyć, że nie wszystkie elementy pneumatyczne posiadają zawory rozdzielające. Niektóre są ich pozbawione, przez co kieruje się nimi w inny sposób lub tez w ogóle nie ma możliwości sterowania nimi.

Wpływ na środowisko

Nie ma wątpliwości, że po części za popularność elementów pneumatycznych odpowiedzialny jest ich brak szkodliwości dla środowiska. Maszyny przemysłowe często działają na prąd, inne natomiast są urządzeniami spalinowymi. Wszystkie tego typu urządzenia mocno zanieczyszczają środowisko.

Pneumatyka, jak już zresztą wspomniano, nie potrzebuje paliwa, ani nawet prądu. Wystarczy jedynie powietrze. Dlatego też można się spodziewać, że w najbliższym czasie będzie tylko przybywać urządzeń pneumatycznych. Coraz więcej może się ich pojawiać w codziennym życiu. Świadomość odnośnie tego, jak istotna jest troska o środowisko, zdaje się bowiem stale rosnąć w większości społeczeństw.

Pneumatyka a życie codzienne

Warto zauważyć, że już dzisiaj bardzo często można się natknąć na elementy pneumatyczne w życiu codziennym. Od dawna używane są one także poza halami przemysłowymi.

Zwykle elementy pneumatyczne spotykane w domach, samochodach, czy innych obiektach nie posiadają jednak zaworów pneumatycznych. Są to proste elementy będące częściami większych konstrukcji.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Categories Ciekawe
live url zobacz zobacz