TOP

Czy w przyszłości znikną papierowe paragony fiskalne?

Stopniowe wprowadzanie do obrotu kas fiskalnych on-line wydaje się już praktycznie pewne. W niedługim czasie urządzenia tego typu pojawią się na rynku i zmienią sposób, w jaki przedsiębiorcy prowadzą ewidencję. W dużej mierze będzie to dotyczyło wystawiania paragonów fiskalnych dla klientów indywidualnych. Dzięki kasom on-line podatnicy będą mogli realizować te dokumenty w formie elektronicznej.

 

Prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu urządzenia rejestrującego wymaga wykonywania różnych czynności. Najczęściej jednak przedsiębiorcy wykorzystują swoje kasy fiskalne do drukowania paragonów. Dokumenty tego typu trzeba bowiem wydawać klientom indywidualnym, którzy skorzystają z usług firmy. Pytanie jednak, czy w przyszłości drukowanie papierowych paragonów fiskalnych będzie nadal obowiązkowe? Na rynku pojawią się przecież kasy rejestrujące, które zagwarantują cyfryzację tych dokumentów.

 

Bezpieczne wysyłanie e-paragonów

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów, w przyszłości wszystkie kasy rejestrujące on-line pozwolą na realizowanie i przesyłanie e-paragonów fiskalnych. Dokumenty te zaczną regularnie trafiać do klientów za pośrednictwem zabezpieczonego systemu dystrybucji. Dzięki temu polscy konsumenci nie będą musieli martwić się o to, że informacje na temat ich zakupów zostaną upublicznione bądź użyte w niewłaściwy sposób. Co więcej, elektroniczny paragon, który trafi np. na konto poczty mailowej klienta, ułatwi skorzystanie z prawa do reklamacji produktu lub usługi, jak również zwrotu towaru. Konsument nie będzie musiał przechowywać w tym celu papierowego wydruku z kasy rejestrującej. Warto też podkreślić, że na każdym paragonie z urządzenia on-line pojawi się kod QR. Jego obecność umożliwi szybkie zidentyfikowanie konkretnego dowodu sprzedaży.

 

Różne formy dokumentów fiskalnych

Aktualnie przy tworzeniu systemu fiskalizacji on-line nie przewiduje się wycofania z użytku papierowych paragonów. Innymi słowy, nowe kasy rejestrujące, które zaczną się pojawiać na rynku w 2018 roku, zaoferują emitowanie omawianych dowodów sprzedaży w 2 formach. Podstawowym sposobem prowadzenia ewidencji pozostanie wystawianie i wydawanie papierowych dokumentów. Natomiast każdy klient będzie też mógł poprosić o paragon w formie cyfrowej. A jeśli w firmie podatnika zostanie już wcześniej wdrożona kasa on-line, obowiązkowe stanie się zrealizowanie i wysłanie elektronicznego dowodu sprzedaży.

 

Inne zmiany w systemie on-line

Warto podkreślić, że pojawienie się e-paragonów fiskalnych nie będzie jedyną zmianą, do której dojdzie po ustanowieniu systemu kas on-line. Sporą nowością okaże się także ustandaryzowanie współpracy pomiędzy urządzeniami fiskalnymi i terminalami do kart płatniczych. Dzięki temu możliwe stanie się znacznie intensywniejsze popularyzowanie obrotu bezgotówkowego. Poza tym, wszystkie nowe urządzenia rejestrujące będą na stałe łączone z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Wspomniane rozwiązanie technologiczne pozwoli na gromadzenie i analizowanie danych dotyczących prowadzonej sprzedaży. Ustawodawca zyska więc narzędzie, które zagwarantuje znacznie skuteczniejsze kontrolowanie podatników i wyłapywanie wszelkich nieprawidłowości.

Categories Ciekawe
zobacz wiecje https://infowiesci.com.pl/sprawdzone-sposoby-na-redukcje-cellulitu-i-utrzymanie-jedrnej-skory/ https://kb-direct.pl/odkryj-tajemnice-jedrnej-skory-dieta-aktywnosc-fizyczna-i-nowoczesne-zabiegi-medycyny-estetycznej/