Goździki są symbolem dnia kobiet lat 80. Mało kto wie, że olejek goździkowy ma wspaniałe właściwości i każdy powinien mieć go w domu. Jako preparat naturalny potrafi działać na wiele układów i wspomagać organizm w trudnych sytuacjach, a jego zapach z pewnością nie jest jedyną zaletą. Skąd pochodzi ta wspaniała roślina i co potrafi zdziałać?
Goździki rosną naturalnie w klimacie równikowym, w Indonezji i Tanzanii. W ich kulistych gruczołkach powstaje olejek eteryczny, który ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Olejek jest wydzielany w każdej części rośliny, jednak w okolicy pąków kwiatowych jest jego największe stężenie. Zasuszone goździki są doskonałą przyprawą do różnego rodzaju potraw i wypieków. Najważniejszym składniki olejku goździkowego jest eugenol, który ma silne działanie odkażające i znieczulające. Oprócz niego w oryginalnym olejku znajdziemy szereg substancji przeciwzapalnych i rozgrzewających.
Zastosowanie
Od dawna olejek goździkowy stosowany jest jako środek dezynfekujący i znieczulający w stanach zapalnych zlokalizowanych w jamie ustnej. Rozgryzanie goździków do tej pory jest domowym sposobem na ból zęba, a także na nieświeży oddech spowodowany bakteriami. Przy bólu zęba czy dziąsła można również wmasować odrobinę olejku w bolesne miejsce. Pomaga również jako środek znieczulający przy ukąszeniach owadów oraz odstrasza insekty. Olejek może być stosowany również na skórę, jednak trzeba go wcześniej rozcieńczyć. Ma działanie antybakteryjne, antygrzybiczne i antywirusowe i można go stosować jako dodatek do kąpieli, nasiadówek przy problemach skórnych czy zapaleniu pęcherza moczowego. Olejek goździkowy podgrzany w kominku zapachowym niszczy roztocza i poprawia nastrój. Dodany natomiast do inhalacji pomaga oczyścić drogi oddechowe podczas infekcji. Bardzo ostrożnie należy stosować olejek goździkowy doustnie. Działa on wiatropędnie, rozkurczowo, antyseptycznie i ściągająco na jelita. Może jednak w znaczny sposób podrażnić układ pokarmowy i wywołać biegunki. Dodatkowo olejek goździkowy podnosi ciśnienie krwi i działa moczopędnie. Jak widać, oddziałuje na wiele stref całego organizmu, i mimo że jest środkiem stosowanym w medycynie naturalnej, należy stosować go z rozwagą.