TOP

Co warto wiedzieć o zwrocie podatku ze Szwecji?

Podejmując legalną pracę w Szwecji, należy pamiętać o konieczności rozliczenia się z tamtejszym urzędem skarbowym. Obowiązek taki mają wszystkie osoby, które na podstawie umowy o pracę przepracowały przynajmniej 6 miesięcy. Polacy, którzy pracowali w tym kraju co najmniej przez pół roku mają szansę otrzymać zwrot podatku ze Szwecji. Często bowiem pobrano zaliczki z naddatkiem.

 

Co zrobić, aby otrzymać zwrot podatku ze Szwecji?

Za ubiegły rok deklarację podatkową w Szwecji należy złożyć do 7 maja. Z tego obowiązku zwolnione są tylko osoby, które objęte były 20-procentowym podatkiem SINK. Osoby te nie mogą też liczyć na żadne odliczenia od podatku. Pozostałe osoby muszą rozliczyć się ze szwedzkim fiskusem; warto o tym pamiętać, gdyż podatnikom uchylającym się od tego obowiązku grożą wysokie kary finansowe. Rozliczenie podatku ze Szwecji wiąże się ze złożeniem w szwedzkim urzędem skarbowym oryginały i kserokopie pewnych dokumentów:

  • formularza KU-10 albo KU-13. Formularz ten każdy pracownik musi dostać od pracodawcy, gdy rozwiązuje z nim umowę o pracę;
  • druk Ikomstdeklaration1. Wystawia go szwedzki urząd skarbowy w kwietniu w następnym roku podatkowym;
  • druk E 101/A1. Jest to dokument, który potwierdza, że zostały odprowadzone składki na ubezpieczenie.
  • Rozliczając się w Szwecji z urzędem podatkowym, należy dołączyć także kserokopie:
  • umowy o pracę. W sytuacji, gdy podatnik pracował nie tylko w jednym miejscu, musi dołączyć wszystkie umowy o pracę;
  • paska albo pasków płacowych;
  • dowodu osobistego;
  • zaświadczenia z urzędu skarbowego na terenie Polski.

 

Czy zwrot podatku może być większy?

Szereg ulg podatkowych, z których mogą skorzystać także pracownicy z Polski sprawia, że kwota zwrócona przez szwedzki urząd podatkowy może być całkiem wysoka. Pracownicy z Polski mogą odliczyć między innymi koszty dojazdu z Polski do Szwecji, zakwaterowania i wyżywienia.

 

Categories Ciekawe
https://chuck.com.pl/funkcjonalnosc-spotyka-design-hokery-do-kuchni-i-sekret-idealnego-wnetrza/ zobacz Stolik nocny z półką w stylu loft