Problemy z przełykaniem, ból, trudności z mówieniem i ciągły dyskomfort – to typowe odczucia przy infekcji gardła. Najczęściej dochodzi do niej nie przez picie zimnych napoi, ale przez spływający katar z górnych dróg oddechowych. To najczęstszy scenariusz powstawania bólu gardła, szczególnie u dzieci.
Śluzówka gardła ma za zadanie ochraniać je przed uszkodzeniem i zarażeniem drobnoustrojami. Czasem jednak nie jest w stanie sobie poradzić i dochodzi do zapalenia gardła. Oprócz bólu i dyskomfortu gardło jest zaczerwienione, co świadczy o toczącym się stanie zapalnym.
Aby pozbyć się dolegliwości, możemy zastosować na początek kilka domowych sposobów takich jak płukanki wody z solą czy sodą oczyszczoną. Mają one za zadanie oczyścić gardło z zarazków. Po takiej płukance można napić się kilka łuków siemienia lnianego, które pozostawi na śluzówce ochronny film. Sól i soda, oprócz swoich właściwości antyseptycznych, drażnią lekko śluzówkę gardła, a siemię będzie swego rodzaju opatrunkiem.
Co na gardło z apteki
W aptekach mamy do dyspozycji mnóstwo środków zwalczających ból gardła od pastylek, przez spraye po płukanki. Część z nich zawiera również lignokainę, która działa znieczulająco. Sporo jest środków zawierających wyciągi roślinne z tymianku i ziół, propolisu czy szałwii. Mają one działanie przeciwzapalne. Pamiętajmy, że same leki na ból gardła mają szansę zadziałać, kiedy zareagujemy szybko, jak tylko dolegliwości się pojawią. Ważne jest również, aby pić dużo płynów, co dodatkowo będzie oczyszczać i nawilżać gardło.
Kiedy do lekarza
Kiedy ból utrzymuje się lub narasta, a leki bez recepty aplikowane miejscowo nie działają, należy zgłosić się do lekarza. Bardzo możliwe, że oprócz infekcji wirusowej, która jest najczęstszą przyczyną bólu gardła, doszło do zakażenia bakteryjnego. W takiej sytuacji niezbędne będzie podanie antybiotyku. Nieleczone zapalenie gardła może doprowadzić do zapalenia krtani, oskrzeli, płuc, a nawet do utraty głosu. Zapalenia gardła są szczególnie niebezpieczne u małych dzieci, gdyż może dojść do obrzęków śluzówki, które z kolei mogą utrudniać oddychanie. w przypadku najmłodszych należy szybko udać się do pediatry – on będzie wiedział co na gardło jest najlepsze w konkretnym przypadku.