TOP

Ciepło w naszym domu

Nie od dzisiaj wiadomo, że człowiek do normalnego funkcjonowania potrzebuje określonego przedziału temperatur. W jaki jednak sposób ogrzać nasz dom i rozprowadzić ciepło po wszystkich jego pomieszczeniach? Czy można uczynić to jednocześnie w sposób estetyczny i harmonijny z całym wystrojem naszego mieszkania lub domu?

Kaloryfery żeliwne


Jeszcze kilkanaście lat temu podstawą rozprowadzenia ciepła w niemal każdym lokalu mieszkalnym były żeliwne kaloryfery żebrowe. Pomimo niewątpliwych zalet tego typu kaloryferów, jak chociażby ich niskiej ceny zakupu oraz stosunkowo niewielkiej awaryjności (większość awarii kończących się wyciekiem wynikała głównie z błędów samych użytkowników, jak chociażby zakręconego kaloryfera i zostawionego otwartego okna, co prowadziło do pęknięcia kaloryfera), to jednak nie przetrwały one próby czasu i dzisiaj niemal całkowicie wyparte zostały ze sklepowych ofert.

Kaloryfery współczesne


Kaloryfery w żaden sposób nie wyszły jednak z użycia i są powszechnie stosowane do dnia dzisiejszego. Co prawda wiele osób próbuje zastąpić kaloryfery naścienne ogrzewaniem podłogowym, jednak w dłuższej perspektywie nie jest to dobry pomysł – zimy są coraz mroźniejsze, a ogrzewanie podłogowe nie jest tak wydajne jak rozprowadzenie ciepła przy pomocy kaloryferów naściennych. Wynika to z prostych praw fizyki związanych z izolacją cieplną, którą bez wątpienia jest warstwa podłogi przykrywająca instalację ogrzewania podłogowego.

Grzejniki panelowe


Najpopularniejszymi kaloryferami są obecnie grzejniki panelowe. Łączą one w sobie zarówno skuteczność ogrzewania pomieszczeń oraz estetykę i łatwość w utrzymaniu czystości. W przeciwieństwie do innych rodzajów grzejników, grzejniki panelowe nie posiadają licznych zakamarków i wnęk, które sprzyjałyby osadzaniu się kurzu i innych zanieczyszczeń. Z tego powodu są to zarazem grzejniki najbardziej przyjazne alergikom i astmatykom wymagającym stałego porządku w swoich pomieszczeniach mieszkalnych.

Ile to kosztuje?


Wbrew pozorom grzejniki panelowe nie są wcale droższe od innych typów grzejników. Musimy się co prawda liczyć z wydatkiem na poziomie przynajmniej kilkuset złotych za sztuk w przypadku najprostszych grzejników panelowych, jednak na tle „konkurentów” nie wypada to wcale drogo. Warto pamiętać jednie o tym, że mówimy tutaj o grzejnikach panelowych przystosowanych do płaskich ścian – jeżeli zapragniemy grzejników wykonanych w technologii panelowej, ale jednocześnie wygiętych odpowiednio do płaszczyzny ściany, przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej!

Podsumowując, grzejniki wciąż pozostają najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem rozprowadzenia ciepła w naszych domach przy założeniu, że najpierw ogrzewamy wodę, a dopiero ona ogrzewa powietrze. Zastosowanie takich rozwiązań jak koza czy kominek bez płaszcza wodnego może szybko wysuszać powietrze w pomieszczeniach (co działa niekorzystnie na nasz organizm), jak również nie w każdym wypadku mogą one znaleźć swoje miejsce – między innymi w blokach czy w kamienicach.

Grzejniki do domu kupisz w sklepie https://1lazienka.pl/category/ogrzewanie-grzejniki-panelowe.

Categories Dom i Wnętrze
ishcourse.pl nawhitefornchouse.com est.pl