TOP

Awangardowa architektura i jej realizacje

Określanie czegoś mianem awangardy oznacza, że dana rzecz wybiega w przyszłość – że prezentuje nowe jakości, jest niespotykana i nowoczesna. Dlatego pojęcie awangardy zmienia się, ma charakter historyczny. Przykładem awangardowej architektury może być hala targowa w Raleigh (autorstwa Macieja Nowickiego), w kształcie położonej litery X. Budowla nazywana Paraboleum powstała w 1952 roku i świadczyła o nowatorskim myśleniu o budynku.

Czym jest awangardowa architektura dzisiaj?

Awangarda XXI wieku to wykorzystanie wszystkich możliwości technologicznych w celu realizacji wyobrażeniowych projektów. Czego przykładem jest spektakularna twórczość Franka Gehry’ego. Architekt ten tworzy dzieła dekonstruktywistyczne. Odsłania nowe możliwości porządków i stylów oraz materiałów. Łączy materiały, które do siebie nie pasują, a które w jego pracach tworzą fantazyjną całość.

Awangardowe projekty i nowoczesne wykonanie

Również w naszym najbliższym otoczeniu pragniemy mieć awangardowe formy. Chcemy, żeby domy, w których mieszkamy czy budynki firmowe – czymś się wyróżniały. Nadal dominuje konstruktywizm i minimalizm. Ale coraz częściej decydujemy się na formy otwarte, zwielokrotnione, imitujące naturę, nieoczywiste, skomplikowane  w realizacji. Jak pomarszczone czy wijące się budynki.

W spełnianiu tych awangardowych planów pomagają konkretne rozwiązania i sprzęty, np. pompy do betonu zaopatrzone w węże do przesyłu betonu. Produkt ten znajdziemy w ofercie firmy Fluiconnecto, która proponuje także profesjonalne zakuwanie węży i przewodów. Śmiałe łączenie w duchu konstruktywizmu takich materiałów jak szkło, beton, kamień naturalny, metal –wymaga postępu w zakresie rozwiązań i maszyn budowlanych.

Categories Technologia