TOP

Autostradowa pomoc drogowa

Kierowcy często podróżujący autostradami – czy to w kraju czy za granicą, mogą napotkać na swojej drodze lawety pomocy drogowej. Zwykle są to samochody specjalnie powołanych do tego służb, odpowiedzialnych za pracę wyłącznie na konkretnym odcinku autostrady. Czym jest autostradowapomoc drogowa Szczecin i dlaczego właśnie ona ma obsługiwać zdarzenia na takich drogach?

Bezpieczeństwo

Autostrady zostały zaprojektowane do szybkiego poruszania się samochodów. Rozwijane są na nich prędkości powyżej 100 km/h. Aby ograniczyć ryzyko zderzeń i wypadków, stosuje się na nich bezkolizyjne wjazdy, zjazdy oraz węzły. Wszystko po to, aby ruch był maksymalnie płynny i bezpieczny. Łatwo wyobrazić sobie co się stanie, jeśli na poboczu autostrady zatrzyma się uszkodzone auto. Inne pojazdy będą musieć zwalniać, kiedy będą obok niego przejeżdżać. Prowadzi to do mimowolnego powstawania korków. Jeszcze większe ryzyko powstaje wtedy, kiedy na pasach autostrady dojdzie do zderzenie kilku pojazdów. Wówczas efektem może być poważny karambol. Szybkie opanowanie sytuacji na autostradzie jest więc w interesie wszystkich jej użytkowników.

Szybki dojazd do miejsca zdarzenia

Aby mogło zostać wykonane, niezbędne jest błyskawiczne dotarcie pomocy drogowej na miejsce. Autostradowa pomoc drogowa posiada swoje posterunki w różnych miejscach w ciągu tej drogi. Pozwala jej to szybko dotrzeć w miejsce zdarzenia i przystąpić do pracy. Gdyby każdy z poszkodowanych we własnym zakresie próbował wzywać pomoc drogową, prowadziłoby to do wielu niebezpiecznych sytuacji i niepotrzebnie wydłużało udrożnienie drogi.

Categories Ciekawe