TOP

Probiotyki a synbiotyki – czym się różnią?

W przeciętnej aptece można znaleźć całe mnóstwo różnego rodzaju suplementów. Niektóre są oparte o naturalne składniki, inne są efektem wytężonej pracy chemików. Preparaty polecane przez farmaceutów pomogą z każdym problemem: łamliwością paznokci, niedoborem żelaza, brakiem wapnia w diecie. Wśród suplementów warto jednak wyróżnić probiotyki i synbiotyki. Co kryje się pod tymi tajemniczymi nazwami? Co daje stosowanie tych środków i czym one się różnią?

Probiotyk

Nazwa probiotyk odnosi się do suplementów opartych o starannie dobrane kultury bakterii bądź drożdży, które po przedostaniu się do organizmu człowieka pozytywnie wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Do kolonii bakterii zawartych w probiotykach zalicza się gatunki z rodzaju Lactobacillus. Spośród drożdży do produkcji tego rodzaju suplementów wybiera się gatunek Saccharomyces boulardii. Wśród probiotyków wymienić można np. https://www.alezielonysklep.pl/probiotyki/jogurt-l_p5023.html.

Synbiotyk

Synbiotyk jest nieco bardziej złożonym produktem niż probiotyk. Do jego produkcji wykorzystuje się bowiem wspomniane wcześniej probiotyki, połączone z prebiotykami, czyli rozmaitymi substancjami pobudzającymi pracę flory jelit – mogą to być np. błonnik lub skrobia. W praktyce dodatek ten ma służyć jako pożywka dla bakterii pochodzących z probiotyku. Podobnie jak probiotyk, synbiotyk ma za zadanie regulować naturalną florę jelitową i poprawiać pracę całego układu pokarmowego.

Na czym polega różnica?

Wydawać by się mogło, że probiotyki i synbiotyki działają właściwie tak samo. Jednakże dzięki obecności pożywki w synbiotyku, bakterie w probiotyku są pobudzone i bardzo aktywne. Nie oznacza to jednak, że sam w samym probiotyku bakterie są leniwe i nie wykonują swojego zadania! Jednak jak łatwo sobie wyobrazić, skuteczność synbiotyku, dzięki zawartym w nim prebiotyku, jest podwyższona.

Jednakże fakt ten nie dyskwalifikuje probiotyku jako suplementu. W niektórych przypadkach synbiotyk może okazać się zbyt mocno działającym suplementem. Właśnie dlatego wybór – probiotyk czy synbiotyk – powinien należeć do lekarza, który wie najlepiej, który z preparatów lepiej sprawdzi się u danego pacjenta.

Kto i kiedy powinien po nie sięgać?

Probiotyki i synbiotyki to preparaty naturalne, wspomagające wielu pacjentów zmagających się z problemami z układem pokarmowym. Ich podstawową funkcją jest uzupełnianie flory bakteryjnej. Probiotyki i synbiotyki regulują pracę jelit, wspomagają trawienie i zapobiegają rozwijaniu się chorób. W praktyce oznacza to, że probiotyki i synbiotyki powinny być przyjmowane podczas biegunek, zaparć i innych tego typu dolegliwości. Omawiane suplementy należy przyjmować też w trakcie antybiotykoterapii. Działają one wówczas osłonowo. Ich stosowanie powinno się kontynuować jeszcze przez około tydzień po zakończeniu antybiotykoterapii.

Suplementy te są bezpieczne dla właściwie wszystkich użytkowników. Mogą je przyjmować również dzieci – nawet niemowlęta – oraz kobiety w ciąży. Oczywiście przed wyborem należy skonsultować się z lekarzem i wybrać produkt dostosowany do indywidualnych potrzeb, a także w odpowiedniej formie.

Categories Zdrowie i Uroda
zobacz https://dowiedz-sie.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-nowa-era-na-twoim-tarasie/ zobacz wiecje