TOP

JAKĄ METODE WYBRAĆ DO OGRZANIA WODY W BASENIE?

Decydując się na budowę basenu warto zastanowić się nad sposobem ogrzewania wody. Możliwości jest wiele, a zależne są one między innymi od rodzaju naszego basenu. W przypadku basenów krytych woda basenowa będzie wymagała wyłącznie dogrzania dla osiągniecia optymalnej temperatury, ze względu na fakt, że warunki panujące w krytej pływalni przeważnie są stabilne. Utrzymanie stałej temperatury w przypadku basenów zewnętrznych jest trudniejsze. W dłuższej perspektywie okrycie basenu wydaje się wiec korzystniejsze, a z pomocą odpowiednich firm specjalizującej się w tego typu obiektach można to zrobić całkiem szybko i stosunkowo tanio: https://www.folkpool.pl/

 

Woda w basenie ogrodowym będzie dosyć szybko wytracać temperaturę, chyba, ze zastosujemy kilka rozwiązań:

  1. Montaż folii bądź rolety, umożliwiające ograniczenie strat ciepła powstających w wyniku parowania wody. Rolety są ogólnie dostępne, a ich montaż nie jest wymagający: https://www.folkpool.pl/pl/firma/przykrycia-basenow-–-rolery,699.htm.
  2. Osłonięcie basenu – intensywny ruch powietrza, w wyniku odsłonięcia basenu zwiększa straty ciepła z lustra wody. Dobrą praktyką jest budowa basenu w miejscu osłoniętym drzewami bądź inna roślinnością, bądź w pobliżu naszego domu.
  3. Warto zadbać o osłonienie basenu, ale należy pamiętać, ograniczenie nasłonecznienia powierzchni basenu w wyniku okrycia korami drzew będą zmniejszać ilość dostarczanego ciepła.
  4. Zabudowa naszego basenu – basen w niecce zagłębionej w gruncie będzie generował mniejsze straty ciepła.

 

PODGRZEWANIE WODY

            Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie konwencjonalnych źródeł ciepła generowanych przez prace naszego kotła, nie mniej należy liczyć się z podwyższonymi kosztami jego eksploatacji i większymi rachunkami za prąd lub gaz. Decydując się na zamontowanie basenu otwartego, użytkowanego w porze letniej, gdzie stopień nasłonecznienia jest wysoki, warto zastanowić się nad pozyskaniem energii za pomocą systemów opartych o odnawialne źródeł energii. Zapewnić je mogą kolektory słoneczne bądź pompy ciepła.

Co ciekawe odpowiednie nagrzanie wody w naszym basenie generuje największe zużycie energii podczas pierwszego nagrzewu wody basenowej, oraz po każdej wymianie wody. Natomiast bieżące straty ciepła będą już zdecydowanie niższe. Dlatego zastosowanie rozwiązań oparty o OŹE tym bardziej zyskuje uzasadnienie, szczególnie, że energia pozyskana przez kolektory bądź pompy ciepła może być wykorzystana do ogrzania ciepłej wody użytkowej wykorzystywanej w naszym domu.

 

KOLEKTORY SŁONECZNE VS. POMPA CIEPŁA

            Jeżeli zależy nam na odpowiednim dogrzaniu wody basenowej, i utrzymaniu komfortowej a przede wszystkim stabilnej temperatury wody logiczniej jest zastosować pompę ciepła typu powietrze-woda. Jej niezależność od nasłonecznienia, umożliwia dowolnie długi czas pracy, jaka wymagana jest do osiągnięcia odpowiedniej temperatury wody w basenie. Wybór pompy ciepła jest zależny od powierzchni lustra wody basenowej, a także warunków eksploatacji. Z pewnością zamontowanie przykrycia basenu w postaci rolety skróci czas wymagany do osiągnięcia zadowalającego stopnia nagrzania wody, ze względu na wysoką wydajność tego rozwiązania. Minusem tego rozwiązania, jest wysokie zużycie energii oraz bardziej złożona instalacja, która dodatkowo wymaga demontażu na okres zimowy.

Jeżeli istotniejsze jest dla nas uzyskanie niskich kosztów eksploatacji, to z pewnością rozsądniejsza będzie instalacja kolektorów solarnych. Do ich pracy wymagane jest wyłącznie zasilanie pompy obiegowej o niskim zużyciu prądu – jej zasilanie w porywach wynosi 50W, podczas gdy dla pompy ciepła moc zasilania sprężarki o mocy grzewczej 9,2 kW będzie wynosić aż 1500W. Natomiast stosując kolektory słoneczne, musimy się liczyć z tym, iż na ciepłą wodę w naszym basenie będziemy zmuszeni poczekać nieco dłużej, szczególnie, jeśli lato nie obfituje w słoneczne dni. Dodatkowo sam koszt instalacji, która co prawda nie wymaga demontażu jest znacznie wyższy, a powierzchnia do zabudowy musi być znacznie większa.

 

Categories Dom i Wnętrze
eopia.pl masystem.pl xos2.com